Partnerleri tarafından şiddete maruz kalan kadınların çocukluk çağı örselenme yaşantılarının sosyal öğrenme kuramı bağlamında incelenmesi: Şönim örneği
Examining the childhood trauma experiences of women exposed to violence by their partners in the context of social learning theory: Sonim case
- Tez No: 884134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Partnerleri tarafından şiddete maruz kalmış kadınların ve şiddet uygulayanların çocukluk çağı örselenme yaşantılarının sosyal öğrenme bağlamında incelenmesi amacıyla, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezine başvuruda bulunan 18 yaş ve üzeri 103 şiddete maruz kalmış kadın ile gerçekleştirilen bu çalışmada nicel ve nitel yöntemler birlikte kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında“Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları Ölçeği”ve araştırmanın nitel kısmı için araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen verilerin analizi için SPSS-22 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünün veri analizinde ise betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda şiddete maruz kalan kadınların çocukluk çağı örselenme yaşantıları fiziksel ve duygusal kötüye kullanım alt boyutlarında, yaş, eğitim durumu, medeni durum ve gelir durumlarına göre anlamlı fark saptanmamıştır. Nitel görüşmelerde kadınların çocukluk çağı, evlilik/birliktelik ilişkileri, şiddet uygulayanların çocukluk dönemleri ve çocukların yaşanan şiddetten etkilenme durumları olmak üzere dört başlıkta temalara ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Quantitative and qualitative methods were used together in this study, which was conducted with 103 women who were exposed to violence, aged 18 and over, who applied to the Violence Prevention and Monitoring Center, in order to examine the childhood trauma experiences of women who were subjected to violence by their partners and those who perpetrated violence, in the context of social learning.“Childhood Trauma Experiences Scale”and an interview form prepared by the researcher for the qualitative part of the research were used to collect data. SPSS-22 statistical program was used to analyze the data obtained from the scale. Descriptive analysis was used in the data analysis of the qualitative part of the research. As a result of the research, no significant difference was found in the physical and emotional abuse sub-dimensions of childhood trauma experiences of women who were exposed to violence, according to their age, education level, marital status and income status. In the qualitative interviews, the themes were examined under four headings: women's childhood, marriage/partnership relationships, childhood periods of the perpetrators of violence, and children's impact on violence.