6. sınıf 'Vücudumuzdaki Sistemler' ünitesinin öğretiminde Ters Yüz Sınıf Modeli uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of the Flipped Classroom Model in teaching the 6th grade 'Systems in Our Body' unit
- Tez No: 884178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmanın amacı altıncı sınıf fen bilimleri dersinde uygulanan 5E destekli ters yüz sınıf modelinin öğrencilerin akademik başarıları, derse yönelik tutumları, öğrenmeye yönelik sorumlulukları ve teknolojiyle kendi kendine öğrenmeleri ile velilerin çocukların bilgi iletişim teknolojilerini kullanmalarına yönelik tutumları üzerine etkisini incelemektir. Ayrıca modelle ilgili veli ve öğrenci görüşlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desenin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubu Denizli Honaz ilçesindeki bir devlet okulunda öğrenim gören ve uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 44 öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrencilerden 22'si deney grubunda, 22'si ise kontrol grubundadır. Dersler deney grubu öğrencilerle 5E destekli ters yüz sınıf modeli ile, kontrol grubu öğrencilerle 5E modeli ile yürütülmüş olup altı hafta sürmüştür. Çalışmanın nicel boyutunu incelemek için ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda v
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the 5 E-supported flipped classroom model implemented in the sixth grade science course on students' academic success, attitudes towards the course, responsibilities towards learning, self-learning with technology and parents' attitudes towards children's use of information and communication technologies. It is also aimed to reveal the opinions of parents and students about the model. The study group of the research, in which explanatory sequential design from mixed research methods was used, consists of 44 students studying in a public school in Honaz district of Denizli and selected by convenience sampling method. 22 of these students are in the experimental group and 22 are in the control group. The lessons were conducted with the experimental group students with the 5E supported flipped classroom model and with the control group students with the 5E model and lasted for six weeks. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used to