Fen eğitiminde ters yüz sınıf modeli uygulamalarının öğrenciler üzerindeki motivasyona, kavram yanılgısına, erişine ve bilimsel süreç becerilerine etkisi
The effect of reverse face classroom model applications on students' motivation, misconception, access and scientific process skills in science education
- Tez No: 783900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SERDAR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim 2. kademede öğrenim gören öğrencilerin ters yüz sınıf modeli uygulamalarının fen dersinde, öğrencilerin erişine, motivasyonuna, kavram yanılgısına ve bilimsel süreç becerilerine etkisini incelemektir. Ayrıca daha iyi bir sonuç alabilmek için nicel verileri desteklemek ve derinlemesine araştırma yapabilmek amacıyla nitel yöntemde kullanılmış olup öğrencilerin görüşlerine başvurulmuştur. Bu araştırmada nicel verileri elde etmek için deneysel desen modellerinden“ön test-son test kontrol gruplu desen”kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenini Ters Yüz Sınıf Modeli Uygulamaları oluştururken, bağımlı değişkenler erişi, motivasyonu, bilimsel süreç becerileri ve kavram yanılgıları olarak belirlenmiştir. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları ile elde edilmiştir. Araştırma grubunu Türkiye'de Hatay'ın Erzin ilçesine bağlı bir devlet okulunda 2022-2023 eğitim- öğretim yılında öğrenim gören ilköğretim 6. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma grubunu, 'Vücudumuzdaki Sistemler' ünitesi kapsamında Ters Yüz Sınıf Uygulamaları modeli ile öğretimin uygulandığı deney grubunda 13 öğrenci (n=13), fen bilimleri dersi öğretim programının ön gördüğü öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubunda 13 öğrenci (n=13) olmak üzere toplam 26 öğrenci oluşturmuştur. Deney grubunda ters yüz sınıf uygulamaları modelinin içine dahil edilen arttırılmış gerçeklik uygulamalarının etkinliklerine bolca yer verilmiştir. Nicel verilerin elde edilmesi için veri toplama aracı olarak fen bilimler dersi 'Vücudumuzdaki Sistemler' ünitesinde yer alan kazanımlar baz alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen erişi testi, yine araştırmacı tarafından geliştirilen uygulamaya yönelik yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formu, Dede ve Yaman(2008) tarafından geliştirilen fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçeği (FÖYMÖ),Güçlüer (2012), tarafından hazırlanan vücudumuzdaki sistemler ünitesine yönelik olan bilimsel süreç becerileri ölçeği, Çetinkaya ve Taş (2016)'nın hazırlamış olduğu üç aşamalı kavram tanı testi kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken grupların ön ve son test erişi, kavram tanı ve bilimsel süreç beceri testi puanlarının karşılaştırılması için bağımsız t testi analizi seçilmiştir. Ayrıca araştırmanın istatistiksel analizleri SPSS 18.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada kullanılan yarı yapılandırılmış formundan elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmalardan elde edilen nicel bulgular doğrultusunda, Ters Yüz sınıf modeli uygulamalarının deney grubu öğrencilerinin erişine, bilimsel süreç becerilerine ve kavram yanılgılarının giderilmesine olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Yine bakıldığında ön test ve son test deney ve kontrol gruplarında fen öğrenmede motivasyona etkisinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Elde edilen nitel veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. İçerik analizi sonucunda,yapılan görüşme formunda deney grubu öğrencileri Ters Yüz Sınıf Modeli uygulamalarının fen eğitimini daha anlamlı ve daha merak uyandırıcı olduğu görüşlerini belirtmişlerdir.Araştırmanın önerilerinde ise;bu modelin farklı derslerde de kullanılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of the flipped classroom model applications of the students studying at the 2nd level of primary education on the achievement, motivation, misconception and scientific process skills of the students in the science lesson. In addition, in order to get a better result, the qualitative method was used to support the quantitative data and to conduct in-depth research, and the opinions of the students were sought. In this study,“pretest-posttest control group design”, one of the experimental design models, was used to obtain quantitative data. While the independent variable of the research was the Flipped Classroom Model Applications, the dependent variables were determined as achievement, motivation, scientific process skills and misconceptions. Qualitative data were obtained with semi-structured interview forms. The research group consists of 6th grade primary school students studying in a public school in the Erzin district of Hatay in Turkey in the 2022-2023 academic year. The research group consisted of a total of 26 students (n=13), 13 students (n=13) in the experimental group, where teaching with the Flipped Classroom Practices model was applied within the scope of the 'Systems in Our Body' unit, and 13 students (n=13) in the control group, where the teaching methods prescribed by the science curriculum were applied. In the experimental group, the activities of the augmented reality applications included in the flipped classroom applications model were given a lot of space. As a data collection tool to obtain quantitative data, the achievement test developed by the researcher based on the achievements in the 'Systems in Our Body' unit of the science lesson, the semi-structured student interview form developed by the researcher, the semi-structured student interview form developed by Dede and Yaman (2008) motivation scale (FÖYMÖ), the scientific process skills scale for the systems in our body unit prepared by Güçlüer (2012), and the three-stage concept diagnosis test prepared by Çetinkaya and Taş (2016). While analyzing the data, independent t-test analysis was chosen to compare the pre- and post-test achievement, concept diagnosis and scientific process skill test scores of the groups. In addition, the statistical analyzes of the research were made using the SPSS 18.0 package program. The data obtained from the semi-structured form used in the study were analyzed by content analysis method. In line with the quantitative findings obtained from the studies, it was concluded that the applications of the Flipped classroom model positively affected the achievement of the experimental group students, their scientific process skills and the elimination of misconceptions. Again, no significant difference was found in the effect of the pre-test and post-test experimental and control groups on motivation in learning science. The obtained qualitative data were subjected to content analysis. As a result of the content analysis, in the interview form, the students in the experimental group stated that the applications of the Flipped Classroom Model made science education more meaningful and more interesting.