Vücudumuzdaki sistemler ünitesinin öğretiminde drama yönteminin ve kukla / Karagöz uygulamalarının öğrenci başarısı ve tutuma etkisi
The impact of drama method and puppet / Karagöz applications in teaching the topic of our body systems on student success and attitude
  1. Tez No: 381500
  2. Yazar: ERDİNÇ ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 6. sınıf fen ve teknoloji dersi“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesi çerçevesinde yapılan Drama, Kukla ve Türk Gölge Oyunu Karagöz - Hacivat uygulamaları sonunda bu yöntem ve tekniklerin, fen başarı, fen ve teknoloji dersine yönelik tutum ve öğrendikleri bilgilerin kalıcılığı üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Ayrıca çalışmada; Drama yöntemi, Kukla ve Türk Gölge Oyunu Karagöz - Hacivat tekniklerinin fen ve teknoloji dersinde ilgi ve motivasyonu oluşturmadaki etkililiği ve öğrencilerin bu yöntem ve tekniklere ilişkin görüşlerinin ne olduğunu tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2012 – 2013 eğitim öğretim yılında 6. sınıfta öğrenim gören kontrol grubu olan 6-C sınıfından 26 öğrenci ve deney grubu olan 6-D sınıfından 24 öğrenci olmak üzere, toplam 50 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubu öğrencilerine Drama, Kukla ve Karagöz - Hacivatı tanıtmak amacıyla toplam 9 ders saatini kapsayan bir program araştırmacı tarafından hazırlanıp uygulanmıştır. Araştırma, haftada ortalama 4 ders saati olmak üzere toplam 29 ders saatini kapsayan bir süreçten oluşmuştur. Bunun yanı sıra araştırma için hazırlanan ölçekler ve testler toplam 9 ders saatinde uygulanmıştır. Çalışmanın toplam uygulama süresi 47 ders saatidir. Araştırmada veri toplama araçları olarak; araştırmanın nicel aşamasında“Kişisel Bilgiler Formu”,“Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”,“Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim Ön Bilgi Testi”,“Vücudumuzdaki Sistemler Başarı Testi”kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise; öğrencilerin tuttukları günlükler ve uygulamaların sonunda öğrencilerin bu yöntem ve tekniklerin Fen ve Teknoloji dersinde kullanımı hakkında yazmış oldukları kompozisyonlar ve gözlemlerden yararlanılmıştır. Araştırma süresince elde edilen nicel verilerin betimsel istatistikleri nicel verilerinin analizinde; SPSS ve ITEMANW istatistik paket programları kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise;“içerik analizi”tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda;“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesini Drama yöntemi, Kukla ve Karagöz - Hacivat teknikleriyle işleyen deney grubu öğrencilerinin ve öğretim programının öngördüğü yöntem ve tekniklerle aynı konuyu işleyen kontrol grubu öğrencilerinin son-test başarı puanlarında; deney grubu lehine anlamlı bir fark gözlenmiştir. Bunun yanı sıra,“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesinde yer alan bütün alt konularda ve ünitenin tamamında deney grubundaki öğrencilerin bilgilerinin kalıcılık düzeylerinin kontrol grubundaki öğrencilere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin fen ve teknoloji dersi tutum ölçeği son-test puanları incelendiğinde, tutum düzeylerinde ön test tutum ölçeğinde olduğu gibi anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ayrıca; deney ve kontrol gruplarının tutum ölçeği kalıcılık testi puanları incelendiğinde de tutum düzeylerinde anlamlı bir fark görülmemiştir. Bununla beraber fen günlükleri, kompozisyonlar ve günlüklerden; bu sonuca göre çok farklı sonuçlar elde edilmiştir. Nitel verilere göre; deney grubu öğrencilerinin fen ve teknoloji dersine yönelik tutumları uygulama öncesine göre artmıştır.
Özet (Çeviri)
The fundamental aim of this research is to analyze the impact of applications, which can be used in teaching the 6th Grade topic“Our Body Systems”, including drama, puppet and the Turkish galanty show named Karagöz-Hacivat on students' attitudes towards the course, student success and the permanency of learned information. Another intention of this study is to determine the effectiveness of creating interest and motivation towards the science and technology course by using the drama method, puppet and Karagöz-Hacivat galanty show techniques, and determining students' opinions about these particular methods and techniques. The research was done during the academic year 2012-2013 with 6th grade students. 26 of them were chosen from 6-C class forming the control group and 24 of them were chosen from 6-D class forming the experimental group (50 students in total). In order to teach drama, puppet and Karagöz-Hacivat to these students, a program lasting 9 course hours was applied. The research was applied approximately 4 course hours each week, covering a period of 29 course hours in total. Moreover, tests and scales equipped for this research were carried out in 9 course hours. The total execution time of this study is 47 course hours. In the quantitative stage of the research,“Personal Information Form”,“Attitude Questionnaire Towards the Science and Technology Course”,“A Prior Knowledge Test on the Topic of 'Solving the Riddle of Our Body' ”, and“Body Systems Achievement Test”were used as data collection tools. In the qualitative stage of the research, students were asked to keep a diary during the applications and at the end they were asked to write their observations and opinions about the methods and techniques used in the science and technology course in their essays which were then used in the collection of qualitative data. The figurative statistics obtained from quantitative data during the research were used in the analysis of quantitative data. In addition, SPSS and ITEMANW statistical software packages were used. While analyzing qualitative data, content analysis technique was used. As a result, it was observed that the experimental group students who were taught with drama method, puppet and Karagöz-Hacivat techniques had significantly higher grades in the final exam of the topic named“Our Body Systems”than the control group students who were taught with standard curriculum methods and techniques. Furthermore, it was determined that the permanency level of information was greater in the experimental group students than the control group students. The attitude scale tests of the course were examined and there was not a significant difference between the beginning and final test scores of the control and experimental group students. Likewise, there was not a significant difference in the scores of beginning and final permanency tests applied to both of the groups. However, the results from the analysis of science diaries, essays and diaries appeared to be quite different. According to qualitative data, the attitude of experimental group students towards the science and technology course has changed positively.