Doğrusal programlama modeli ile tüketim sektöründe bütçe planlaması üzerine bir uygulama
Budget planning with linear programming model in the consumption sector and an application
  1. Tez No: 884196
  2. Yazar: AYŞENUR SERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bilanço hazırlamak ve hesapların işleyişine uygun şekilde kayıtlarını organize etmek, finansal durumun takip edilebilmesi için oldukça önem arz etmektedir. Sadece karlılık odaklı bir finansal stratejinin reel sektörde yetersiz olduğuna dair birçok örnek bulunmaktadır. Bilançonuzun kontrol altında olması işletmenizin potansiyeli ve nakit yönetimi hakkında önemli ipuçları vermektedir. Örneğin nakit yönetimi açısından mal/hizmet alım vadesinin, gelir tahsilat vadenizden uzun olması istenir ki nakit yönetiminde farklı finansman araçlarına duyulan ihtiyaç azaltılabilsin. Buradan doğan ihtiyaç neticesinde, bu çalışmada doğrusal programlama modellerinin uygulandığı alanlarda işletmenin nakit ve bilanço yönetimine katkısına dair bir örnek üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışmada hızlı tüketim sektöründe faaliyet gösteren bir gıda işletmesine ait dönem başı bilançosu baz alınmış olup, işletmeye ait üretim, nakit yönetimi ve likidite rasyoları konularında hedef ve kısıtları belirlenerek, işletmenin özkaynak artışını maksimum yapacak optimum dönem sonu bilançosuna ulaştıracak dönem içi bilanço hareket tutarlarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Karar değişkenleri duyarlılık analizine tabi tutulup, optimum dönem sonu bilançosu finansal rasyolar yardımıyla analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Preparing a balance sheet and organizing records in accordance with the functioning of the accounts is very important in order to follow the financial situation.There are many examples of how a financial strategy focused solely on profitability is insufficient in the real sector. Having your balance sheet under control gives important clues about the potential of your business and cash management. For example, in terms of cash management, it is desirable that the term of purchasing goods/services be longer than your term of income collection so that the need for different financing instruments in cash management can be reduced. As a result of the need arising from this, in this study, an example of the contribution of the business to cash and balance sheet management in areas where linear programming models are applied has been studied. In this study, the beginning of the period balance sheet of a food business operating in the fast moving consumer sector was taken as basis, and by determining the targets and constraints of the business in terms of production, cash management and liquidity ratios, it was tried to reach the balance sheet movement amounts during the period that would maximize the company's equity increase and reach the optimum end-of-period balance sheet. Decision variables were subjected to sensitivity analysis and the optimum end-of-period balance sheet was analyzed and interpreted with the help of financial ratios.