Ulaştırma modelleri ile maliyet minimizasyonu ve ayakkabı endüstrisinde tedarik zinciri yönetimi uygulaması
Transportation cost minimization by using transporation models and an application in the footwear industry
  1. Tez No: 556366
  2. Yazar: GÖKTUĞ CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tedarik Zinciri Yönetimi, son yıllarda nüfusun hızlı artışı, oluşan hızlı tüketim ortamı ve globalleşme ile birlikte oldukça önem kazanmıştır. İşletmeler, malın üretim aşamasından tüketiciye ulaşana kadarki süreci en iyi şekilde yönetecek ve rekabet üstünlüğü sağlayacak politikaları araştırarak maliyeti minimize etmeye çalışırlar. Fakat bu süreç, oldukça karmaşık ve belirsiz bir süreçtir. Literatürde, Doğrusal Programlama yönteminin bu karmaşıklığı aşmanın en etkin yollarından biri olduğu sıkça vurgulanmaktadır. Ulaştırma Modeli, doğrusal programlamanın özel bir şeklidir ve ulaştırma maliyetlerinin minimizasyonu için oldukça etkin bir yöntemdir. Bu çalışmada, Ulaştırma Modelli kavramı incelenmiş, modelin dayandığı varsayımlar ve teoremler açıklanmıştır. Ulaştırma Problemi'nin ortaya konması ve çözümü aşamasında önemli katkıda bulunan matematikçiler ve sundukları çözüm algoritmaları incelenmiştir. Çalışmanın ileriki bölümlerinde, Ulaştırma Problemi'nde karşılaşılan özel durumlar, bu durumların çözüm yöntemleri ve modelin, küresel ekonomideki değişimlere paralel olarak geliştirilmiş yöntemleri incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında, ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin, yurtiçi pazara dağıtım planı incelenmiş ve muhtemel yeni bir planlama modellenerek, R Programlama Dili kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supply-Chain Management has been an important field of interest in recent years due to the increase of the population, fast consumption environment and globalization. The main aim of companies under these given circumstances is providing a competitive advantage by minimizing the total transportation cost. Because of the uncertain conditions of the market and complex structure of the process, this can be considered as a hard-to-solve problem. Linear Programming has been one of the most useful methods to handle with this complexity. In this study, the transportation models' concept is presented with some assumptions and theorems. The mathematicians who contributed to transportation models and their algorithms are investigated. For some special cases of the transportation models and further extensions see the corresponding chapters of the study. In the application part, the distribution plan of a company in footwear industry is observed and a possible revision of the company's strategy in distribution has been analysed by using R Programming Language.