Public benefit corporation as an emerging organizational form and its diffusion
Yeni bir örgütsel model olarak kamusal fayda işletmeleri ve yayılması
- Tez No: 884199
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, yeni kurumsal kuramın yayılma modelleri ışığında Public Benefit Corporation (PBC - Kamusal Fayda İşletmeleri) modelini erken ve geç dönemde benimseyen firmalar ile benimsemeyenlerin örgütsel özelliklerini ve adaptasyon sadakatini karşılaştırmalı olarak inceleyerek ABD - Delaware'deki PBC modelinin yayılma ve kurumsallaşma sürecini anlamayı amaçlamaktadır. Delaware'deki kâr amacı güden firmaların ampirik analizi sonucunda, erken benimseyenlerin benimsemeyenlerden önemli ölçüde farklı olduğu ve geç benimseyenlerin ise daha karmaşık uyumlama örüntüleri sergilediği bulunmuştur. PBC modelinin benimsenmesi sürecinde, küçük özel firmalardan halka açık büyük şirketlere doğru bir geçiş yaşandıkça, kurumsal yapının daha geniş bir kabul gördüğünü ve bu modelin başlangıçta çevredeki küçük ve özel firmalar tarafından benimsendiği, ancak zamanla merkezdeki büyük ve halka açık şirketlere doğru yayıldığı görülmüştür. Ayrıca, araştırmada Delaware'deki halka açık PBC'ler arasında fayda raporlamasının içerik analizini yaparak PBC'nin adaptasyonunda sadakat derecesini incelenmiştir. Fayda raporları, şeffaflık ve hesap verebilirlik açısından umut verici bulgular yansıtmaktadır. Ancak, fayda raporlarının arasındaki Delaware mevzuatından kaynaklanan tutarsızlıklar, raporların hesap verebilirliği konusunda soru işaretleri yaratmaktadır. Çalışmanın bulguları, büyük ölçüde Tolbert ve Zucker'ın (1983) erken yayılma modellini desteklemektedir. Bu çalışma, kurumsal yönetim ve sosyal sorumluluk konularında anlayışımızı artırmakta ve PBC'nin kimliği ve etkisini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Drawing upon the diffusion models of new institutional theory, this study comparatively examines the organizational characteristics and adaptation fidelity of Public Benefit Corporations (PBCs) of early and late adopting firms and non-adopters to understand the diffusion and institutionalization process of PBC form in Delaware, USA. Through an empirical analysis of Delaware for-profit entities, the study found that early adopters differ significantly from non-adopters, while late adopters display more nuanced adaptation patterns. As PBC adoption moves from smaller private firms to larger publicly traded companies, the study suggests a diffusion trend from the periphery to the core of the corporate landscape. Moreover, the research observes the degree of fidelity in PBC adaptation through a content analysis of benefit reporting among publicly traded PBCs in Delaware. The benefit reports show promising transparency and accountability. However, inconsistencies between benefit reports stemming from the Delaware legislation raise questions about the accountability of PBC reports. The findings of the study largely support the early diffusion model of Tolbert and Zucker (1983). This study enhances our understanding of corporate governance and social responsibility, emphasizing the need for further research to understand PBC's identity and impact.