Industrial policy and export development in Morocco: An analysis of the role of the state in promoting Moroccan exports and competitiveness in the global economy
Fas'ta sanayı̇ polı̇tı̇kası ve ı̇hracatın gelı̇ştı̇rı̇lmesı̇: Fas ı̇hracatının ve küresel ekonomı̇de rekabet gücünün artırılmasında devletı̇n rolüne ı̇lı̇şkı̇n bı̇r analı̇z
  1. Tez No: 884289
  2. Yazar: NOHAYLA EL ABDY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İthal ikameci politikaların yardımıyla Fas'ın imalat sanayi 1960'larda ve 1970'lerin başında yükselişe geçmiştir. İmalat şirketleri tarife dışı engellerden ve yüksek koruma oranlarından yararlandı. 1980'lerin başından bu yana hem iç hem de dış makroekonomik dengesizliklerle karşı karşıya kalan Fas yetkilileri, istikrarlı bir şekilde ticarete açılma ve özelleştirme politikalarına yönelmiştir. Ekonomiyi daha yoğun iç ve uluslararası rekabete maruz bırakarak verimliliğini arttırmak amacıyla, bu piyasa odaklı ekonomik reformlar süreci 1990'larda ilerlemiştir. Fas ekonomisi otuz yılın ardından beklendiği gibi ilerleyememiştir. Fas'ın imalat sanayisinin kaynaklara dayalı ya da vasıfsız işgücüne dayanan az sayıda sektörde aşırı uzmanlaşması, sektörün yapısında zayıflıklara yol açmıştır. İhracat hala çoğunlukla çeşitlendirilmemiş, çok az teknolojik içeriğe sahip ve az sayıda pazara bağımlıdır. Bu çalışmanın temel işlevi, Fas'ta sanayi politikası ile ihracatın geliştirilmesi arasındaki bağlantıları ve devletin Fas'ın ihracatını ve küresel ekonomide rekabet edebilirliğini teşvik etmedeki rolünü araştırmaktır. Çalışma ilk olarak çalışmanın arka planını incelemekte; her bir bileşeni ayrı ayrı tanımlamaya çalışmakta ve ardından bu iki kavramı birbiriyle ilişkilendirmektedir. Daha sonra sanayi politikası ve ihracatın küresel, bölgesel etkilerine ve özellikle Fas'ı nasıl etkilediğine geçilecektir. Fas, rant dağıtımı, özel sektör kontrolü ve güç kullanımı hedeflerine hizmet etmeye devam etmek için, liberalleşme ve özelleştirme koşullarında sanayi politikasının nasıl etkili bir şekilde değiştirildiğine dair büyüleyici bir örnek sunmaktadır. Ekonomik liberalleşme döneminde, çeşitli devlet kurumlarının kaynakları ve düzenleyici işlevleri azalmış veya azaltılmış olabilir. Ancak, devletin kontrol ve düzenleme işlevi zaman içinde evrim geçirmiştir ve artık yeni güç alanlarında aktif olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
With the aid of import substitution policies, Morocco's manufacturing industry began to take off in the 1960s and early 1970s. Manufacturing companies profited from non-tariff obstacles and high protection rates. Faced with both internal and foreign macroeconomic imbalances since the early 1980s, Morocco's authorities have steadily switched to trade opening and privatization. In order to increase the economy's efficiency by exposing it to more intense internal and international competition, this procedure of market-oriented economic reforms advanced in the 1990s. Morocco's economy had not advanced as anticipated after three decades. The excessive specialization of Morocco's manufacturing industry in a few sectors that are either resource-based or heavily reliant on unskilled labor has led to weaknesses in structure in the sector. Exports are still mostly undiversified, have little technological substance, and are highly reliant on some markets. The principal function of this paper is to investigate the links between industrial policy and export development in Morocco, and the role of the state in promoting Moroccan exports and competitiveness in the global economy. The paper first examines a background about the study; try to define each component separately, then linked the two terms with each other. After that we would move to the impact of industrial policy and export globally, regionally and how it affects Morocco in particular. In order to continue serving the goals of rent distribution, private sector control, and the exercise of power, Morocco provides a fascinating example of how industrial policy has been effectively changed in the condition of liberalization and privatization. In the period of economic liberalization, resources and regulatory functions of various government organizations may have decreased or diminished. However, the State's function in controlling and regulating has evolved throughout time, and it is now actively involved in new areas of power.