Çevre konulu iptal davalarında menfaat ihlâli şartının incelenmesi: Gökova termik santrali örneği
Violation of interest requirement in environmental annulment cases: Gökova thermal power plant example
  1. Tez No: 884301
  2. Yazar: AYSUN KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. BAYRAM COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada çevre ile ilgili temel bilgiler ve çevre sorunları genel olarak ele alındıktan sonra, çevrenin uluslararası boyutu üzerinde durulmuştur. Bunu takiben çevre hukukunun ve çevre yönetiminin gelişimi sürecini tarihsel bir çerçeve içinde incelenmiş ve Türkiye'deki çevre hukuku ile çevre yönetiminin gelişimi anlatılmıştır. Çalışmada örnek olay olarak, çevre koruma ve çevre hukuku ile ilişkili olan ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu ve ilgili diğer mevzuat doğrultusunda yürütülen Gökova Termik Santrali'ne ilişkin açılan bir iptal davası tüm aşamalarıyla incelenmiştir. Bu kapsamda, çevre konularında iptal davasının gerekli koşullarının tarihsel sürecini araştırarak, kanunda belirlenen menfaati ihlâl edilenlerin kimler olduğu, çevre kirliliği gibi dolaylı ve yerel olmayan etkilere sahip bir sorunda kimlerin dava açabileceği gibi sorular gerek yerel mahkeme gerek Danıştay gerekse AİHM kararları ile yanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, after basic information about the environment and environmental problems are discussed in general, the international dimension of the environment is emphasized. Following this, the development of environmental law and environmental management is examined within a historical framework and the development of environmental law and environmental management in Turkey is explained. As a case study in the study, an annulment case filed regarding the Gökova Thermal Power Plant, which is related to environmental protection and environmental law and carried out in line with the Administrative Procedure Law No. 2577 and other relevant legislation, was examined in all its stages. In this context, by researching the historical process of the necessary conditions of an annulment lawsuit in environmental issues, questions such as who are the ones whose interests determined in the law are violated, who can file a lawsuit in a problem with indirect and non-local effects such as environmental pollution, have been tried to be answered by the decisions of both the local court, the Council of State and the ECHR.