Korunan alanlarda kültürel ekosistem hizmetlerinin katılımcı yaklaşımla değerlendirilmesi
Determination of cultural ecosystem services through participatory approach in protected areas
  1. Tez No: 884308
  2. Yazar: FATMA MERMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SEDA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kentlerde yeşil alanların yetersiz oluşu, bunun yanında kent dışı kırsal alanlara ziyaret isteği, milli parklar, tabiat parkları, tabiatı koruma alanı gibi korunan doğal alanlara olan ilgiyi artırmıştır. Korunan doğal alanlar içerisinde milli parklar, toplum refahı için çok sayıda kültürel ekosistem hizmeti (KEH) sunmaktadır. İnsanların doğal ekosistemler yoluyla elde ettiği somut olmayan faydaları ifade eden KEH'in milli parklarda hangi alanlarda sağlandığının tespiti, söz konusu korumanın sürdürülebilirliği için gereklidir. Korunan doğal alanlarda ziyaretçiler için değer taşıyan alanların ve aktivitelerin tespiti ve haritalanması, doğal peyzaj alanlarının sürdürülebilirliğine ve yönetimine katkı sağlamaktadır. Tez çalışmasında Isparta'da yer alan Kızıldağ Milli Parkı'nda katılımcı yaklaşımla KEH değerlerini belirlemek amacıyla çevrimiçi bir anket arayüzü olan Partimap kullanılarak çevrimiçi ve yüz yüze 458 anket yapılmış, sonuçların istatiksel analizi için SPSS, konumsal analizler için coğrafi bilgi sistemi (CBS) tabanlı ve açık kaynaklı bir program olan QGIS kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda kullanıcıların Kızıldağ Milli Parkı'nda KEH bağlamında en çok değer taşıdığını düşündüğü noktalar/alanlar sırasıyla Sedir Ormanı, Gedikli Köyü ve Melikler Yaylası olmuştur.
Özet (Çeviri)
The insufficiency of green spaces in urban areas, along with the desire to visit rural areas outside the city, has increased interest in protected natural areas such as national parks, nature parks, and nature reserves. Among protected natural areas, national parks offer numerous cultural ecosystem services (CES) for societal well-being. Identifying the areas where CES are provided in national parks is essential for the sustainability of these protections. Mapping and identifying areas and activities that hold value for visitors in protected natural areas contribute to the sustainability and management of natural landscapes. In this thesis, to determine CES values in Kızıldağ National Park located in Isparta, 458 surveys were conducted online and face-to-face using Partimap, an online survey interface, within a participatory approach. For the statistical analysis of the results, SPSS was used, and for spatial analyses, QGIS, a GIS-based and open-source program, was employed. Based on the findings, the locations/areas that users deemed most valuable in terms of CES in Kızıldağ National Park were the Cedar Forest, Gedikli Village, and Melikler Plateau, respectively.