KOBİ'lerin kurum içi girişimcilik uygulamaları: Eskişehir ili üzerine bir uygulama
In-corporate entrepreneurship practices of SMES: An application on Eski̇şehi̇r province
- Tez No: 884312
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüz iş dünyasında, girişimciliğin önemi giderek artmaktadır. İşletmelerin, değişen pazar koşullarına uyum sağlamak ve rekabet avantajı elde etmek için girişimci bir yaklaşım benimsemeleri gerekmektedir. Bu noktada, KOBİ'lerin kurum içi girişimcilik uygulamaları, işletmelerin büyüme ve başarıları için hayati önem taşımaktadır. Kurum içi girişimcilik, işletmelerin içinde yeni fikirler üretmeleri, bu fikirleri hayata geçirmeleri ve işletmenin büyümesine katkı sağlamaları anlamına gelmektedir. KOBİ'ler için kurum içi girişimcilik, büyük şirketlerden farklı olarak daha esnek bir yapıya sahip olmaları nedeniyle daha kolay bir şekilde uygulanabilir. Kurum içi girişimcilik uygulamaları, KOBİ'lerin rekabet avantajı elde etmelerine yardımcı olur. Yeni fikirlerin ortaya çıkması, ürün veya hizmetlerin geliştirilmesi ve işletmenin büyümesi, KOBİ'lerin pazar paylarını artırmasına ve daha fazla müşteri kazanmasına olanak tanımaktadır. Kurum içi girişimcilik uygulamalarının bir diğer faydası da çalışanların motivasyonunu artırmasıdır. Çalışanlar, işletmenin büyümesine katkı sağlama fırsatı bulduklarında daha motive olurlar ve işletme için daha fazla çaba sarf ederler. Bu da işletmenin performansını artırır ki kurum içi girişimcilik uygulamalarının başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için işletmelerin bazı adımları takip etmesi gerekmektedir. İlk olarak, işletme yönetimi, kurum içi girişimcilik kültürünü benimsemeli ve çalışanlarına bu yönde destek vermeli. İkinci adım olarak, çalışanların fikirlerini paylaşabilecekleri bir ortam oluşturulmalı ve bu fikirlerin değerlendirilmesi için bir süreç belirlenmelidir. Üçüncü adım olarak, başarılı fikirlerin hayata geçirilmesi için kaynaklar sağlanmalı ve çalışanlar bu süreçte desteklenmelidir. KOBİ'lerin kurum içi girişimcilik uygulamaları, işletmelerin büyümesi ve rekabet avantajı elde etmesi için hayati önem taşımaktadır. Kurum içi girişimcilik kültürünün benimsenmesi ve çalışanların fikirlerinin değerlendirilmesi, işletmelerin başarısı için kritik bir faktördür. İşletmeler, kurum içi girişimcilik uygulamalarını benimseyerek, pazar paylarını artırabilir, müşteri sayısını artırabilir ve çalışanlarının motivasyonunu artırarak performanslarını yükseltebilir. Bu bağlamda çalışma Eskişehir ili üzerine şekillenmiş ve katılımcı desteği ile veri analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, the importance of entrepreneurship is increasing. Businesses need to adopt an entrepreneurial approach to adapt to changing market conditions and gain competitive advantage. At this point, intrapreneurship practices of SMEs are of vital importance for the growth and success of enterprises. Intrapreneurship means generating new ideas within businesses, putting these ideas into practice and contributing to the growth of the business. Intrapreneurship for SMEs can be implemented more easily because they have a more flexible structure unlike large companies. Intrapreneurship practices help SMEs gain competitive advantage. The emergence of new ideas, the development of products or services, and the growth of the business allow SMEs to increase their market share and gain more customers. Another benefit of in-house entrepreneurship practices is that they increase the motivation of the employees. Employees are more motivated and put more effort into the business when they have the opportunity to contribute to the growth of the business. This increases the performance of the business, so businesses need to follow some steps in order to successfully implement intrapreneurship practices. First of all, business management should adopt the culture of in-house entrepreneurship and support its employees in this direction. As a second step, an environment where employees can share their ideas should be created and a process should be determined for the evaluation of these ideas. As a third step, resources should be provided for the implementation of successful ideas and employees should be supported in this process. Intrapreneurship practices of SMEs are vital for businesses to grow and gain competitive advantage. Adopting an in-house entrepreneurial culture and evaluating employee ideas is a critical factor for the success of businesses. By adopting in-house entrepreneurship practices, businesses can increase their market share, increase the number of customers and increase their performance by increasing the motivation of their employees. In this context, the study was shaped on Eskişehir province and data analysis was conducted with the support of participants.