Scrutinizing inclusion in English language teaching: A comprehensive study of Turkish EFL teachers
İngilizce dil öğretiminde kaynaştirmanin incelenmesi: Türk İngilizce öğretmenleri üzerine kapsamli bir çalişma
- Tez No: 884341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SAVAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu betimleyici karma yöntem çalışmasının amaçları beş maddeden oluşmaktadır: İlk olarak (1) Türk İngilizce öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi kapsamında İngilizce öğretimine dair algılanan bilgi düzeylerini belirlemek, ikinci olarak (2) kaynaştırma sınıf ortamlarındaki Türk İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik algılarını araştırmak, üçüncü olarak (3) Türk İngilizce öğretmenlerinin kaynaştırma sınıf ortamlarındaki sınıf uygulamalarını incelemek, dördüncü olarak (4) Türk İngilizce öğretmenlerinin kaynaştırma sınıf ortamlarında karşılaştıkları zorlukları ortaya çıkarmak ve beşinci olarak (5) kaynaştırma İngilizce eğitim uygulamalarını planlama ve uygulama sürecinde yaşadıkları zorlukları aşmak için Türk İngilizce öğretmenlerinin algılanan mesleki ihtiyaçlarını belirlemektir. Bu doğrultuda, 2023-2024 eğitim- öğretim yılında Yozgat İlindeki devlet okullarında İngilizce eğitimi veren toplamda 68 İngilizce öğretmeni çalışmaya katılmıştır. Nicel verilerin toplanması için, Sahli Lozano vd. (2023) tarafından geliştirilen Öğretmenlerin Öz Yeterlik Algıları Ölçeği'nin kısa versiyonu (TEIP-SF) ve İlk ve Açıkalın (2018)'ın geliştirdikleri bir anketten uyarlanan versiyonu kullanışmıştır. Nitel veriler ise, 10 katılımcı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışmanın bulguları, Türk İngilizce öğretmenlerinin çoğunun kaynaştırma eğitimi kapsamında özel gereksinimli öğrencilere İngilizce öğretiminde düşük öz yeterlik algısına sahip olduğunu göstermektedir. Kaynaştırma eğitiminin tanımına aşina olsalar da kaynaştırma uygulaması gerçekleştirilen sınıf ortamlarında planlama ve uygulama için yeterince eğitim almamış olmaları nedeniyle zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Çoğu öğretmen, sınıf uygulamalarını özel gereksinimli öğrencilerine göre düzenlemekte olsa da bu alanda da kendilerini yeterince yetkin görmemektedirler. Çalışmanın sonuçlarına göre, Türk İngilizce öğretmenleri kaynaştırma uygulaması gerçekleştirilen sınıf ortamlarında karşılaştıkları zorlukları aşmak ve öğrencilerin bireysel farklılıkları ile çeşitli özel gereksinimleri konularında farkındalıklarının artırılması için hizmet içi öğretmen eğitimlerine büyük ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca, eğitimde kaynaştırma uygulamaları politikalarının alanında uzman kişiler ve diğer paydaşlarla yapılacak iş birlikleri ile daha uygulanabilir kılınmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objectives of this descriptive mixed-methods study were five-fold: (1) determine Turkish EFL teachers' level of self-perceived knowledge concerning teaching the English language within the scope of inclusive education; (2) investigate EFL teachers' self-efficacy perceptions in inclusive classroom settings; (3) investigate EFL teachers' classroom practices in inclusive classroom settings; (4) identify the challenges, if any, that EFL teachers face in inclusive classroom settings; and (5) explore EFL teachers' self-perceived professional needs to overcome the difficulties they encounter in both planning and implementing the inclusive English language education practices in their classrooms. To this end, a total of 68 EFL teachers who taught the English language at mainstream schools in Yozgat Province during the 2023-2024 Academic year participated in the study. An adapted version of the survey that was developed by İlk and Açıkalın (2018) and the Short Form of the Teachers' Self-efficacy Perceptions Scale (TEIP-SF), (Sahli Lozano et al., 2023), were used to collect quantitative data. Qualitative data, on the other hand, were obtained via semi-structured interviews conducted with a sample of ten participants. The study's findings indicated that most EFL teachers have low self-efficacy perceptions in teaching English to students with special needs (SSNs) in the scope of inclusive education. Even though they are familiar with the description of the term inclusive education, they face difficulties due to inadequate training for planning and implementing their SSN in inclusive classroom settings. Though most of them are regulating their classroom practices in accordance with their SSNs, they do not consider themselves sufficiently competent in this area. The study's conclusions indicate that EFL teachers require in-service teacher training to overcome the challenges they face in inclusive classroom settings and to raise awareness of individual differences and various special needs of the students. Furthermore, the necessity of making inclusive education policies more practicable through collaborations with experts in the field and other stakeholders was emphasized.