İhracatta pazar araştırma yöntemleri üzerine nicel bir araştırma
A quantitative research on market research methods in export
- Tez No: 884366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ARSLANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tezin amacı, İhracat yapan firmalar için doğru hedef pazar belirlemede ihracat yapan firmalar için pazarlama stratejilerinde en kritik noktalardan biri, doğru hedef pazarları belirlemektir. Potansiyel firmalara ulaşma ve iletişim kurmada belirlenen hedef pazarlardaki doğru potansiyel müşterilere ulaşma ve etkili iletişim kurma, ihracat sürecinde başarının anahtarıdır. İthalat yapan firmalar için ise güvenilir, hızlı ve uygun maliyetli tedarikçilere ulaşmada ithalat yapan firmalar için kritik olan nokta, aradıkları ürünler için güvenilir, hızlı ve uygun maliyetli tedarikçilere ulaşmaktır. Bu noktada nitelikli verinin önemi, ihracat ve ithalat yapan firmaların ihtiyaçlarına cevap veren çözüm, nitelikli veri kullanımında yatmaktadır. Ticari istihbarat sistemleri, yüksek nitelikli ticari veriye ulaşmak için ticari istihbarat sistemleri öne çıkmaktadır. Bu sistemler, ihracatta doğru hedef pazarlar ve müşteriler bulmada, aynı zamanda ithalatta uygun alternatif tedarikçilere ulaşmada kolaylık sağladığı görülür
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to determine the right target markets for exporting companies. One of the most critical points in marketing strategies for exporting companies is to determine the right target markets. Reaching the right potential customers in the target markets and communicating effectively with potential companies is the key to success in the export process. The critical point for importing companies in reaching reliable, fast and cost-effective suppliers is to reach reliable, fast and cost-effective suppliers for the products they are looking for. At this point, the importance of qualified data lies in the use of qualified data as a solution that meets the needs of exporting and importing companies. Commercial intelligence systems come to the fore to access high-quality commercial data. These systems are seen to provide ease in finding the right target markets and customers in exports, as well as in reaching suitable alternative suppliers in imports.