Sergi alanlarının tasarım aşamasında yapı bilgi modeli tabanlı yangın simülasyonları
Building information modeling based fire simulations during the design phase of exhibition areas
  1. Tez No: 884377
  2. Yazar: TUĞAY ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT IŞIKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari ve Kentsel Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yapı Bilgi Modellemesinin, yapı endüstrisi tarafından kullanılan bina yaşam döngüsü dışında kendisinden faydalanılan farklı alanları bulunmaktadır. Bir yapının dijital ikizi olma özelliği taşıması, Yapı Bilgi Modellerinin farklı dijital alanlarda da kullanılmasına olanak tanır. Bu kullanım alanlarından biri de yapılarda çeşitli amaçlarla oluşturulan simülasyon çalışmalarıdır. Yangın acil durumları, özellikle sergi alanları gibi toplu kullanım amaçlı binalarda ciddi riskler taşımaktadır. Bu riskleri minimize etmek amacıyla, yapıların tasarımında çeşitli önlemler alınması, oluşabilecek acil durumlarda can ve mal kayıplarının önüne geçecektir. Yapılan çalışma, sergi alanlarında oluşabilecek bir yangının hangi tasarım kriterleri ile ilişkili olduğunu incelemektedir. Bu amaçla, Yapı Bilgi Modeli ve yangın simülatörü yazılımları entegre edilerek yangın simülasyonları oluşturulmuştur. Oluşturulan bu simülasyonlar ile, yaygın olarak kullanılan sergi alanı tasarımlarında yangın sonucunda oluşan duman yayılımları irdelenmiştir. Çalışmada plan tipi, tavan yüksekliği ve seperatör yükseklikleri kriterlerinin farklılık gösterdiği altı sergi alanı tasarımının Yapı Bilgi Modelleri detay seviyesi LOD 300 olarak oluşturulmuştur. Hazırlanan bu modeller IFC formatı aracılığıyla tüm geometrik verileri ile yangın simülatörü yazılımı olan Pyrosim'e aktarılmıştır. Akışkanlar dinamiği hesaplaması kullanarak gerçekleştirilen simülasyonlar ile oluşturulan yangın reaksiyonları sonucunda ortaya çıkan duman yayılımı incelenmiştir. Farklı tasarım kriterlerinin sergi alanlarındaki duman yayılımlarını etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Building Information Modeling finds different areas of use outside the building life cycle used by the construction industry. Being a digital twin of a building allows Building Information Models to be used in different digital areas. One of these areas of use is simulation studies created for various purposes in buildings. Fire emergencies pose serious risks, especially in public use buildings such as exhibition areas. In order to minimize these risks, design measures for buildings will prevent loss of life and property. The study examines which design criteria are associated with a fire that may occur in exhibition areas. For this purpose, fire simulations were created by integrating Building Information Model and fire simulator software. With these simulations, smoke emissions resulting from fire in commonly used exhibition space designs were examined. In the study, six exhibition area design Building Information models were created as LOD 300. These designs have different plan type, ceiling height and separator height criteria. These prepared models were transferred to Pyrosim, a fire simulator software, with all their geometric data via IFC format. Smoke spread resulting from fire reactions created by simulations using fluid dynamics calculations was examined. It has been determined that different design criteria affect smoke emissions in exhibition areas.