Metaverse'te arazi satış sözleşmesi
Land sale contract in Metaverse
- Tez No: 884378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AYŞEGÜL KULULAR İBRAHİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Metaverse'ün yeknesak bir tanımı olmamakla birlikte, çeşitli teknolojiler sayesinde dünyanın fiziksel gerçekliği ile sanallığın birlikte deneyimlendiği, insanların dünyadaki fizik yasalarına bağlı kalmak zorunda olmaksızın sosyal bir yaşam sürebileceği ve avatarları aracılığıyla var olduğu sanal evren olarak tanımlanabilir. Metaverse (öteevren)in internetten ayıran en temel özelliği internetin iki boyutlu olmasına karşın, metaverse'ün üç boyutlu oluşu ve duyu organlarının aktif olarak kullanılacağını vadetmesidir. Milyonlarca kişi; oyun, iş, eğlence, turizm gibi farklı amaçlar için kurulmuş metaverse'ler içerisinde zaman geçirmekte ve metaverse'lere çeşitli şekillerde yatırım yapmaktadır. Metaverse platformları çalışma kapsamında, metaverse platformlarında kullanılan haritanın Dünya haritası üzerine inşa edilmesi veya kurgusal bir harita üzerine inşa edilmesine göre gerçek dünya metaverse ve sanal dünya metaverse olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu platformlardan bazıları kullandıkları harita üzerinden arazi satışı yapmaktadır. Gerçek dünya metaverse platformları, Dünya haritasını birebir şekilde kopyalayıp çeşitli büyüklükteki parçalara ayırarak bu parçaları satışa sunmaktadır. Arazi olarak isimlendirilen bu parçalar, Dünya üzerinde o arazinin bir gerçek/tüzel kişiye ait olması veya devlet hazinesine ait bir mülk olması fark etmeksizin satılmaktadır. Bu satışlar, malikin Dünya'da sahip olduğu gayrimenkule metaverse üzerinde de sahip olma hakkını elinden almaktadır. Bu durum ise özellikle ticari nitelikli hukuki anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına yol açma riskine neden olmaktadır. Örneğin marka değeri olan bir işletmenin, metaverse'te de aynı markayı aynı konumda devam ettirme isteği karşısında, arazinin daha önce bir başka kişiye satılmış olması bir sorun halini alacaktır. Ayrıca, devletlerin önem addettiği arazilerin ve devlet ve toplum için sembol haline gelmiş bölgelerin satışı ve milli değerlere aykırı şekilde yeni malik tarafından kullanımı hukuki problemlerin yanında sosyolojik ve siyasi problemler tehlikesi barındırmaktadır. Çalışmada söz konusu risk ve tehlikeler mevcut dava ve satış örnekleri üzerinden analiz edilmiştir. Çalışma ile hukukun bütün gelişmeler gibi teknolojik gelişmelere de uyum sağlaması gerekliliği kapsamında ve arazi satışından doğabilecek olan problemlerin giderilmesi amacıyla Metaverse arazileri ile ilgili yeni bir nitelendirme ve kavram önerisinde bulunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
While there is no uniform definition of the metaverse, it can generally be described as a virtual universe where physical reality and virtuality converge through various technologies. In the metaverse, individuals can socialize and interact via avatars, free from the constraints of physical laws. A key distinction between the metaverse and the internet lies in their dimensions: the internet is predominantly two-dimensional, whereas the metaverse is three-dimensional and offers a multi-sensory experience. Millions of users engage with metaverse platforms designed for diverse purposes such as gaming, business, entertainment, and tourism, investing in these platforms in various capacities. Metaverse platforms are categorized into real-world and virtual-world metaverses based on whether they utilize real-world maps or fictional counterparts. Some platforms monetize by selling virtual land, which mirrors real-world geography. In real-world metaverse platforms, exact replicas of real-world maps are partitioned into parcels of varying sizes and sold. Notably, these parcels, referred to as“land,”are sold irrespective of whether the corresponding real-world property belongs to a private individual or is state-owned. This practice raises concerns about potential legal disputes, particularly of a commercial nature. For instance, conflicts may arise if a business seeks to maintain its brand identity in a specific metaverse location already sold to another party. Beyond legal implications, the sale of culturally significant land, symbols of state or societal importance, and its subsequent use by new owners in ways contrary to national values, pose risks of sociological and political discord. This study examines these risks and challenges through existing cases and sales scenarios, aiming to propose new definitions and concepts for metaverse lands. It underscores the necessity for legal frameworks to adapt to technological advancements and mitigate potential issues stemming from virtual land transactions.