Gıda ikameleri ve gıda endüstrisinde kullanım alanları
Food substitutes and their applications in food industry
- Tez No: 884386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, gıda ikamelerinin önemini ve çeşitliliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Gıda ikameleri, obezite, diyabet, çölyak hastalığı, kalp ve kardiovasküler rahatsızlıklar vb. gibi hastalıklarda tüketilemeyecek gıdalara alternatif/ikame olmaktadır. Bunun yanısıra ikamelerin, ürünlerin raf ömrünü artırma, dokusu ve tat özelliklerini geliştirme ve besin içeriğini zenginleştirme gibi katkıları bulunmaktadır. Bu ikameler, tüketici taleplerini karşılama, ürün kalitesini artırma ve üretim süreçlerini optimize etme gibi önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde gıda ikamesi olarak protein süt, yağ, glütensiz, karbonhidrat ve yumurta ikameleri üzerine odaklanan çalışmalarda ciddi bir artış gözlemlenmiş, glüten içermeyen ürünler ve yumurta ikameleri konusundaki araştırmalar umut verici sonuçlar sunmuştur. Bununla birlikte, karbonhidrat ve şeker ikameleriyle ilgili endişeler, daha fazla araştırma yapılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte ürün yelpazesinin tekstür, tat ve lezzet açısından daha da çeşitleneceği öngörülmektedir. Ancak mevcut kullanımlar için, gıda endüstrisinde kullanılan çeşitli ikame türleri olan renklendiriciler, tatlandırıcılar, koruyucular, antioksidanlar, kıvam arttırıcılar ve aroma vericiler gibi ikamelerin dikkatlice seçilerek ve kullanılarak gıda ürünlerinin kalitesinin artırılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the importance and diversity of food substitutes. Food substitutes prevent obesity, diabetes, celiac disease, heart and cardiovascular disorders, etc. It is an alternative/substitute for foods that cannot be consumed in diseases such as. In addition, substitutes contribute to increasing the shelf life of products, improving texture and taste properties, and enriching nutritional content. They play a significant role in meeting consumer demands, improving product quality, and optimizing production processes. Recently, there has been a notable increase in studies focusing on protein, milk, fat, gluten-free, carbohydrate, and egg substitutes as food replacements, with promising results observed in research on gluten-free products and egg substitutes. However, concerns regarding carbohydrate and sugar substitutes highlight the necessity for further research. Moreover, with the emergence of new technologies, it is anticipated that the range of products will diversify even more in terms of texture, taste, and flavor. Nonetheless, for current applications, it is crucial to carefully select and use various types of substitutes, such as colorants, flavor enhancers, preservatives, antioxidants, thickeners, and aroma agents, to enhance the quality of food products in the food industry.