Dijitalleşme sürecinde hibrit öğrenme yaklaşımının öğretim üyeleri ve öğrenciler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of hybrid learning approach during the digitalization process from the perspective of faculty members and students
- Tez No: 884402
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırma, çeşitli disiplinlerdeki öğrencilerin hibrit öğrenme yöntemleriyle edindikleri becerilerin, kendi alanlarındaki öğrenme deneyimlerini nasıl zenginleştirdiğini ve farklı yeteneklerini nasıl geliştirdiğini incelemektedir. Ayrıca, öğretim üyelerinin deneyimlerini ve önerilerini dikkate alarak hibrit eğitim uygulamalarının etkin bir şekilde nasıl gerçekleştirilebileceğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden oluşan karma yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, nicel boyut için 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi 4.sınıfta öğrenim gören 325 öğrenciye Cabi ve Gülbahar (2013) tarafından geliştirilen“Harmanlanmış Öğrenme Ortamlarının Etkililiği Ölçeği”uygulanmıştır. Nitel boyut için ise bu fakültelerde ders veren 11 öğretim üyesiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler, SPSS 25 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki farkların incelenmesinde ilişkisiz örneklemler t testi, ANOVA ve Bonferroni istatistiksel testleri kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirliği Cronbach alfa katsayısı ile değerlendirilmiştir. Nitel veriler, MAXQDA 2020 programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Analiz sonucunda, toplamda 255 kod belirlenmiş ve 9 genel tema altında gruplandırılmıştır. Araştırma bulguları, İletişim Fakültesi öğrencilerinin hibrit öğrenme ortamında çeşitli medya araçlarını kullanarak öğrendiklerini ve bu deneyimin iletişim teknolojilerini takip etme ve uygulama becerilerini geliştirdiğini, Mühendislik fakültesi öğrencilerinin teorik bilgilerini projeler üzerinde uygulayarak pratik deneyim kazandıklarını, Mimarlık fakültesi öğrencilerinin ise hibrit öğrenme ile sanal tasarım araçları ve yazılımları kullanma becerisi edinerek çevrimiçi platformlarda işbirlikçi çalışma deneyimi kazandıklarını göstermektedir. Bu bulgular, özellikle salgın, deprem, sel gibi acil durumlarda eğitim ve öğretimin devamlılığını sağlamak için dijital platformlarla desteklenen hibrit öğrenme uygulamalarının önemini göstermektedir. Bu araştırmanın sonuçları, hibrit eğitimin etkili bir şekilde uygulanabilmesi için, öğretim üyeleri ve öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanması ve sürekli olarak iyileştirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research examines how the skills acquired by students in various disciplines through hybrid learning methods enrich their learning experiences in their fields and develop their different abilities. It also aims to determine how hybrid education practices can be carried out effectively, taking into account the experiences and suggestions of faculty members. The research was carried out with a mixed method consisting of quantitative and qualitative research methods. Within the scope of the research, for the quantitative dimension, the“Effectiveness of Blended Learning Environments Scale”developed by Cabi and Gülbahar (2013) was applied to 325 students studying in the 4th grade of Ankara Hacı Bayram Veli University Faculty of Communication, Gazi University Faculty of Engineering and Faculty of Architecture in the 2022-2023 academic year. . For the qualitative dimension, semi-structured interviews were conducted with 11 faculty members teaching at these faculties. Quantitative data were analyzed using SPSS 25 software. Independent samples t test, ANOVA and Bonferroni statistical tests were used to examine the differences between variables. The reliability of the scale was evaluated with Cronbach's alpha coefficient. Qualitative data was analyzed using the MAXQDA 2020 program. As a result of the analysis, a total of 255 codes were determined and grouped under 9 general themes. Research findings show that Faculty of Communication students learn by using various media tools in a hybrid learning environment and that this experience improves their ability to follow and apply communication technologies, Engineering faculty students gain practical experience by applying their theoretical knowledge on projects, and Architecture faculty students use virtual design tools and software through hybrid learning. It shows that they have gained experience in working collaboratively on online platforms by acquiring the skills to use them. These findings show the importance of hybrid learning applications supported by digital platforms to ensure the continuity of education and training, especially in emergencies such as epidemics, earthquakes and floods. The results of this research revealed that in order for hybrid education to be implemented effectively, it must be designed and continuously improved in accordance with the needs of faculty members and students.