Türkiye'de bankacılık sektöründe dijital yeterlilik eğitimine yönelik bir inceleme
An examination of digital competency training in the banking sector in Türkiye
- Tez No: 937775
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE TUĞBA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, dijitalleşmenin iş yerlerinde yarattığı dönüşüm bağlamında, dünya genelinde bankacılık sektöründe çalışanların sahip olması gereken dijital yeterlilikleri belirlemeyi ve Türkiye'deki banka çalışanlarının dijital öğrenme durumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, dünya genelindeki dijital yeterliliklerin belirlenmesi için belge taraması yöntemi kullanılarak 34 belge analiz edilmiştir. Türkiye'deki banka çalışanlarının dijital öğrenme yeterliliklerinin incelenmesi için ise nitel araştırma yöntemi kapsamında 15 katılımcıyla yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, Türkiye'deki farklı bankalarda çeşitli pozisyonlarda görev yapan uzmanlar ve eğitim sorumlularından oluşmaktadır. Görüşmeler, bankacıların sahip olması beklenilen dijital yeterlilikler, bu konudaki eğitimlerin içeriği, sıklığı, yöntemi ve kullanılan eğitim ortamlarını araştırmaya yönelik olarak yürütülmüştür. Araştırma bulgularına göre, dünya genelinde yapılan incelemeler, bankacılık sektörünün dijitalleşme sürecinde en fazla yatırım yaptığı alanların Finansal Teknoloji (Financial Technology-Fintech), Dijital Bankacılık, Yapay Zeka ve Robotik Çözümler, Blok Zinciri ve Dağıtılmış Defter Teknolojileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu bilgilerin edinimi için işe koşulan öğrenme ortamlarında hibrit yaklaşımın benimsendiği belirlenmiştir. Türkiye'de gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda da dünya genelindeki bu eğilimlerle paralellik gösteren bulgular edinilmiş olup, çalışanlar için yapay zeka ve finansal teknoloji gibi dijital yeterliliklerin önemine vurgu yapılmıştır. Bankaların eğitim programlarının, çalışanların hem teknik hem de kişisel gelişimine yönelik olarak tasarlandığı görülmüştür. Öğrenme ortamları açısından bakıldığında, MOOCs tabanlı platformlardan, hem kurum içi hem de kurum dışı eğitimlerden tüm banka çalışanlarının yararlandığı tespit edilmiştir. Hem Türkiye'de hem de dünyada, etkin öğretim yöntemlerinin kullanıldığı bulgulanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, dijital öğrenme becerilerinin edinimine ilişkin önemli bulgular ortaya koymakta ve dijitalleşen iş dünyasında yeni stratejilerin belirlenmesine ışık tutabilecek sonuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the digital competencies required by employees in the banking sector worldwide within the context of the transformation brought about by digitalization in the business world and to examine the digital learning status of bank employees in Turkey. For this purpose, 34 documents were analyzed using the document analysis method, and structured interviews were conducted with 15 participants as part of a qualitative research approach. The participants consisted of experts and training coordinators holding various positions in different banks across Turkey. The interviews were conducted to investigate the digital competencies expected from bankers, the content, frequency, methods, and environments of related training programs. The data, analyzed using the thematic coding method, revealed that in-service training plays a critical role in the realization of the digital transformation process. A global review of the banking sector indicates that the areas receiving the most investment in digitalization include Financial Technology, Digital Banking, Artificial Intelligence and Robotic Solutions, Blockchain, and Distributed Ledger Technologies. Additionally, it has been found that a hybrid approach is widely adopted in learning environments. The interviews conducted in Turkey align with these global trends, emphasizing the significance of digital competencies such as artificial intelligence and Financial Technology for employees. Moreover, it has been observed that bank training programs are designed to support both the technical and personal development of employees. From a learning environment perspective, it has been determined that all bank employees benefit from MOOCs-based platforms, as well as both in-house and external training programs. It has also been found that effective teaching methods are utilized both in Turkey and worldwide. In conclusion, this study presents significant findings regarding the transformation of digital learning skills and offers insights that could guide the development of new strategies for the digitalizing business world.