YÖK tez veri tabanı üzerinden işe alım ve sosyal medya ile ilgili çalışmaların incelenmesi
Examining studies on recruiment and social media through YÖK thesis
- Tez No: 884405
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA SAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çağımızda, bireylerin birbiriyle etkileşime geçmek için yaygın olarak kullandığı sosyal medya, işletmeler için de vazgeçilmez etkileşim aracı haline gelmeye başlamıştır. Hal böyleyken işletmeler bu etkileşim aracını kendine fayda sağlayacak her koşulda kullanmak istemektedir. Bu çeşitli kullanım alanlarından işe alım sürecinde adaylar üzerinde bilgi edinme olanağını çalışmamız içerinde detaylandırıp, 2012-2023 yılları arasında yazılan işe alım süreçlerinde sosyal medya etkilerini araştıran lisansüstü tezlerini mercek altına alarak içerik analizlerini çıkartmak çalışmada amaç olarak belirlenmiştir. Başlıklarında“işe alım”ve“sosyal medya”terimlerini aynı anda içinde bulunduran, Türkçe dilinde, izinli ve 2012-2023 yılında yazılan lisansüstü tezlerin adı, yazıldığı yıl, yazıldığı üniversitenin adı, danışmanın unvanı, çalışmanın düzeyi, amaç, yöntem ve sonuçları sınıflandırılarak tablolaştırılıp incelenmesi kolaylaştırılmıştır. Yazıldığı yıllara göre dağılımları, üniversitelere göre dağılımları, danışman unvanlarına göre dağılımları ve yöntemlerine göre dağılımları sayısal verilerle sonuçlandırılmıştır. Çalışma kapsamında incelenen 21 lisansüstü tezin 21'i de yüksek lisans tezidir. Analizlere göre ortaya çıkan 21 tezden 17'si anket, 1'i derinlemesine görüşme, kalan 4 çalışma ise mülakat yöntemini kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age, social media, which is widely used by individuals to interact with each other, has started to become an indispensable interaction tool for businesses. This being the case, businesses want to use this interaction tool under any circumstances that will benefit them. The aim of the study was to detail the possibility of obtaining information on candidates during the recruitment process from these various areas of use, and to analyze the postgraduate theses investigating the effects of social media in recruitment processes written between 2012 and 2023. The names of postgraduate theses written in 2012-2023, in Turkish, on leave and containing the terms“recruitment”and“social media”in their titles, the year they were written, the name of the university where they were written, the title of the advisor, the level of the study, purpose, method and results were classified and tabulated. examination is made easier. Their distribution according to the years they were written, their distribution according to universities, their distribution according to consultant titles and their distribution according to their methods were concluded with numerical data. 21 of the 21 graduate theses examined within the scope of the study are master's theses. According to the analysis, 17 of the 21 theses used the survey method, 1 used the in-depth interview method, and the remaining 4 studies used the interview method.