Z kuşağının iş hayatından beklentileri ve kariyer algıları: Şanlıurfa örneği
Generation z's expectations from business life and career perceptions: The case of Şanliurfa
- Tez No: 884408
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kuşak kelimesi, aynı dönemlerde doğan, büyüyen ve bu dönemlerde meydana gelmiş iyi kötü her şeyden ortak bir pay alan insanları ifade etmek amacı ile oluşturulmuş bir kavramdır. Sessiz kuşak, Bebek Patlaması kuşağı, X kuşağı, Y kuşağı, Z kuşağı bilinen kuşaklardır. Kaynaklarda 1996-2010 veya 2000-2010 arası doğanların oluşturduğu, dijital kuşak olarak bilinen Z kuşağı, bu çalışmanın ana unsurudur. Bu çalışmanın amacı Şanlıurfa ili bünyesinde ikamet eden Z kuşağının demografik özelliklerinin iş hayatından beklentilerinde ve kariyer algılarında farklılığa yol açıp açmadığı tespit etmek, iş hayatında önem verdikleri değerleri görmektir. Bu çalışmanın özgün değeri, Z kuşağının iş hayatından beklentilerini ve kariyer algıları ile ilgili veya kuşaklarla ilgili yapılmış ve yapılması muhtemel çalışmalara katkı sağlayacak olması ve Şanlıurfa'da daha önce bu konuda bir araştırma yapılmamış olması olarak gösterilebilir. Araştırma yöntemi olarak likert tipli anket ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlara göre Z kuşağı için iş yeri itibarı, ekonomik güvence, sosyal değerler ve örgüt kültürünün önem arz ettiği görülmüştür. Elde edilen diğer bulgulara göre katılımcıların büyük bir kısmı, kamu sektöründe çalışma tercihinde bulunmuştur ve daha önce bir iş deneyimi yaşamadıklarını belirtmişlerdir. Yapılan anket maddeleri faktörlere ayrıldığında bu faktör düzeylerinin medeni durum, yaş farkı, iş tercihi, gibi değişkinler açısından farklılık göstermediği, yaşam yeri, gelir durumu, eğitim durumu gibi değişkenler açısından ise farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeninin ise sadece ekonomik gelir faktörü düzeyinde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The word generation is a concept created to express people who were born and grew up in the same periods and had a common share of everything, good or bad, that occurred in these periods. Silent generation, Baby Boom generation, Generation X, Generation Y, Generation Z are known generations. Generation Z, known in the sources as the digital generation, consisting of those born between 1996-2010 or 2000-2010, is the main element of this study. The aim of this study is to determine whether the demographic characteristics of Generation Z, residing in Şanlıurfa province, lead to differences in their expectations from business life and career perceptions, and to see the values they attach importance to in business life. The unique value of this study can be shown as the fact that it will contribute to the studies that have been done and are likely to be done about Generation Z's expectations from business life and career perceptions, and that no research has been done on this subject before in Şanlıurfa. Likert-type survey scale was used as the research method. According to the results, workplace reputation, economic security, social values and organizational culture are important for Generation Z. According to other findings, most of the participants preferred to work in the public sector and stated that they had no previous work experience. When the survey items were divided into factors, it was determined that these factor levels did not differ in terms of variables such as marital status, age difference, job preference, but they differed in terms of variables such as living place, income level, and education level. It has been determined that the gender variable differs only at the level of the economic income factor.