Endüstri 4.0'ın sektörel etkileri: Lojistik sektörü ve Türkiye
Sectoral impacts of industry 4.0: Logistics sector and Turkey
- Tez No: 884423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ŞİRİN SELÇUK ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dördüncü sanayi devrimi olarak kabul edilen Endüstri 4.0 kavramı günümüzde birçok sektörü etkileme potansiyeline sahiptir. Endüstri 4.0`ın etkilediği sektörlerden biri olan lojistik sektöründe, endüstriyel süreçlerin dijitalleşmesiyle birlikte ihtiyaç duyulan hizmet türleri de giderek çeşitlenmektedir. Lojistik sektöründeki tüm Endüstri 4.0 uygulamaları Lojistik 4.0 kapsamına girmektedir. Dördüncü Sanayi Devrimi'nin en önemli uygulamalarından biri olan Lojistik 4.0, sürdürülebilirlik, verimlilik ve temel iş süreçlerinin iyileştirilmesi açısından tedarik zincirinin tüm üyeleri için vazgeçilmezdir. Lojistik 4.0, akıllı ulaşım sistemlerini kurumsal kaynak planlaması, depo yönetim sistemleri, nakliye yönetim sistemleri, tedarik zinciri ve lojistik süreçlerine entegre eden ileri teknoloji uygulamasıdır. Teknoloji entegrasyonu sayesinde şirketler, maliyet, zaman, hız ve rekabet avantajı elde ederek müşterilerine daha iyi hizmet vermeyi ve değer yaratmayı amaçlamaktadır. Günümüzde oldukça popüler olan Lojistik 4.0 kavramına ilişkin araştırmaların sunumu, bu alanda çalışan veya çalışmak isteyen teorisyenler ve uygulayıcılar için büyük önem taşımaktadır. Tez kapsamında yapılan SWOT analizi, Endüstri 4.0 uygulamalarının lojistik sektörü üzerindeki güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatları ve tehditleri değerlendirmektedir. Güçlü yönler arasında verimlilik artışı ve maliyet azaltımı ön plana çıkarken, zayıf yönler arasında yüksek yatırım gereksinimleri ve olası ekonomik riskler bulunmaktadır. Fırsatlar ise yeni pazarların ve hizmetlerin keşfedilmesi ile rekabet avantajı elde etme potansiyelini içerirken, hızlı teknolojik değişimler ve artan regülasyonlar olası tehditler olarak öne çıkmaktadır. Mayıs ayında yapılan görüşmelerde, sektörün önde gelen lojistik firmaları ile yapılan değerlendirmeler, Lojistik 4.0 uygulamalarının Türkiye'deki durumu ve gelecekteki yönelimleri hakkında önemli bilgiler sağlamıştır. Görüşmelerde, özellikle akıllı teknolojilerin entegrasyonunun, sektördeki verimlilik ve rekabet gücünü artırma potansiyeli üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, Lojistik 4.0'ın keşfedilmemiş veya gelişme potansiyeli olan alanlarını öne çıkarmak ve bu alandaki araştırmaların geleceğine ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0, known as the Fourth Industrial Revolution, can affect many sectors today. One sector that Industry 4.0 impacts is logistics. With the digitalization of industrial processes, the types of services needed in logistics are becoming more varied. All Industry 4.0 applications in logistics are part of what we call Logistics 4.0. Logistics 4.0 is very important for all members of the supply chain because it helps improve sustainability, efficiency, and core business processes. It involves using smart transportation systems and integrating them with enterprise resource planning, warehouse management systems, transportation management systems, supply chain, and logistics processes. By using technology, companies aim to save costs, time, and improve speed and competitiveness, providing better services and value to their customers. Research on the popular concept of Logistics 4.0 is important for people who work or want to work in this field. The SWOT analysis in the thesis looks at the strengths, weaknesses, opportunities, and threats of Industry 4.0 in the logistics sector. Strengths include increased efficiency and lower costs, while weaknesses are high investment needs and potential economic risks. Opportunities include discovering new markets and services and gaining competitive advantages, but rapid technological changes and more regulations can be threats. In May, interviews with leading logistics companies gave important insights into the current state and future directions of Logistics 4.0 in Turkey. These discussions highlighted the potential of smart technologies to improve efficiency and competitiveness. The study aims to focus on areas of Logistics 4.0 that are not yet explored or are developing, and to guide future research in this field.