Yurt dışında bir yol inşaatında çalışanların psikososyal risklerinin Kopenhag psikososyal risk değerlendirme ölçeği ile incelenmesi
Researching of the psychosocial risks of employees working on a road construction project abroad using the copenhagen psychosocial risk assessment scale
  1. Tez No: 884424
  2. Yazar: NESLİHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE KAŞARCI HAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, İnşaat Mühendisliği, Public Health, Psychology, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yurt dışında bir yol inşaatında, farklı milletlerden çalışanların mevcut psikososyal risklerinin online anket yoluyla değerlendirildiği bu çalışmada, kültür çeşitliliğinin kişilerin işe bağlı psikososyal durumlarına olan etkisinin gözlemlenebilmesi, elde edilen sonuçların değerlendirilerek çalışanların psikososyal risklerinin minimuma çekilebilmesi ve çıkan sonuçların kurumun güvenlik kültürünün geliştirilmesine katkıda bulunması hedeflenmiştir. Katılımcılara güvenilirliği test edilmiş, yöntemsel bir ölçek olan Kopenhag Psikososyal Risk Değerlendirme Ölçeği (KOPSOR) online anket yoluyla uygulanmıştır. Anket soruları işe göre uyumlandırılarak 16 Boyut ve bu boyutlara ait 51 soruluk anket sorusu ile 12 adet sosyo-demografik ön anket sorusu şeklinde hazırlanmıştır. Araştırma verileri Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 21.0 veri tabanına aktarılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aimed to assess the psychosocial risks of workers from different nationalities in a road construction project abroad through an online survey, the impact of cultural diversity on individuals' work-related psychosocial conditions was observed. The goal was to evaluate the results obtained, minimize the psychosocial risks of the workers, and contribute to the improvement of the institution's safety culture. The Copenhagen Psychosocial Risk Assessment Scale (COPSOQ), a methodologically validated scale, was administered to participants via an online survey. The survey questions were adapted to the job and prepared in the form of 16 dimensions with 51 questions related to these dimensions, along with 12 socio-demographic pre-survey questions. Research data were transferred to the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 21.0 database for analysis.