Okçuluk branşında kadet, genç ve büyük yaş kategorilerinde durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin sportif başarıya etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of state and treat anxiety levels on sports success in cadet, youth and senior age categories in archery
- Tez No: 884422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma ile kadet, genç ve büyük yaş kategorilerindeki okçuluk sporcularının genel ve durumluk kaygı düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenip kaygı düzeylerine olan etkisini belirleyip karşılaştırmak ve sportif başarıları üzerinde herhangi bir anlamlı farklılık olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel araştırma deseninin genel tarama desenlerinden ölçek yöntemi kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırma grubunu, 2023 yılında uluslararası bir yarışma öncesi Antalya'da gerçekleştirilen milli takım seçmelerine katılan ve yarışan 31'i kadın, ve 38'i erkek olmak üzere toplam 69 okçuluk sporcusu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 1970 yılında Spielberger, Luschene ve Gorsuch tarafından geliştirilmiş, 1985 yılında ise geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları ve Türkçe'ye uyarlaması Öner ve Le Compte tarafından yapılan“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin, Durumluk kaygı ölçeğinin Cronbach's Alpha güvenilirlik indeksi α=0,856 iken Sürekli kaygı ölçeğine ilişkin Cronbach's Alpha güvenilirlik indeksi α=0,765 olarak elde edilmiştir. Yine ölçeğin, test tekrar test güvenirliği yöntemiyle Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu hesaplanmış sürekli kaygı ölçeği için .71 ile .86 , durumluk kaygı ölçeği için .26 ile .68 arasında bulunmuştur. Toplanan verilerin istatistiksel analizleri SPSS paket programı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde istatistik yöntemlerinden olan frekans, yüzde dağılımları alınmış, değişkenler normal dağılım sergilediği ve homojenlik koşulları sağlandığı için parametrik testler kullanılmıştır. Parametrik testlerden, ikili gruplar için t-testi ve çoklu gruplar için ise Anova Testi uygulanmıştır. Başarı düzeyi ile bazı sosyo-demografik özellikler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi amacı ile çapraz tablo analizi yapılarak Ki-Kare testi uygulanmış ve istatistiksel anlamlılık için 0,05 anlamlılık düzeyi referans alınmıştır. Araştırma sonucuna göre, okçuluk sporcularının sürekli ve durumluk kaygıları cinsiyet, yaş, yay klasmanı, spor yaşı, eğitim durumu, yarıştığı yay kategorisi, gelir durumlarına göre kaygı düzeyleri belirlenmiş ve kaygı düzeyi açısından Antalya'da Okçuluk Milli Takım Seçmesi sırasında yapılan ankette hipotez testleri için cinsiyet dışında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Bulunan anlamlı farklılık göz önünde bulundurulduğunda kadın okçuluk sporcularının erkek okçuluk sporcularına oranla daha yüksek kaygı düzeylerine sahip oldukları bulunmuştur. Yine durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile başarı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the general and state anxiety levels of archery athletes in the young, cadet and older age categories in terms of some variables, to determine and compare their effects on their anxiety levels and to reveal whether there is any significant difference on their sports success. In the research, data were collected using the survey method from the general survey patterns of the descriptive research design. The group of the research consists of a total of 69 archery athletes, 31 women and 38 men, who participated and competed in the national team selections held in Antalya before an international competition in 2023. The“State and Trait Anxiety Scale”, which was developed by Spielberger, Luschene and Gorsuch in 1970, and whose validity and reliability studies and adaptation to Turkish were carried out by Öner and Le Compte in 1985, was used as the data collection tool in the study. While the Cronbach's Alpha reliability index of the state anxiety scale was α=0.856, the Cronbach's Alpha reliability index of the trait anxiety scale was obtained as α=0.765. Again, the Pearson Product Moment Correlation of the scale was calculated using the test-retest reliability method and was found to be between .71 and .86 for the trait anxiety scale and .26 to .68 for the state anxiety scale. Statistical analysis of the collected data was made with the SPSS package program. In the analysis of the data, frequency and percentage distributions, which are statistical methods, were taken and parametric tests were used because the variables exhibited normal distribution and homogeneity conditions were met. Among the parametric tests, t-test was applied for double groups and Anova Test was applied for multiple groups. In order to determine whether there is a significant relationship between the success level and some socio-demographic characteristics, a cross-table analysis was performed and the Chi-Square test was applied, and the 0.05 significance level was taken as reference for statistical significance. According to the results of the research, archery athletes' trait and state anxiety levels were determined according to their gender, age, bow classification, sports age, education level, bow category in which they competed, income status, and in terms of anxiety level, the survey conducted during the Archery National Team Selection in Antalya was used for hypothesis tests. No significant difference was found other than gender. Considering the significant difference, it was found that female archery athletes had higher anxiety levels than male archery athletes. Again, no significant relationship was found between state and trait anxiety levels and success.