Kabul ve kararlılık terapisi temelli psikoeğitim programının zihin gezinmesine etkisi
The effect of acceptance and commitment therapy-based psychoeducation program on mind wandering
  1. Tez No: 884425
  2. Yazar: ZEYNEP AKILOTU
  3. Danışmanlar: DR. SAADET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) temelli psikoeğitim programının lise öğrencilerinin zihin gezinmesine etkisinin incelenmesidir. Deneysel desende gerçekleştirilen araştırmada veri toplama amacıyla Kabul ve Birleşme Ölçeği Gençler – 8, Zihin Gezinmesi Ölçeği, İstemli Zihin Gezinmesi Ölçeği ve İstemsiz Zihin Gezinmesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya dahil olma ölçütlerini karşılayan katılımcılar deney ve kontrol grubu olmak üzere seçkisiz atama yöntemiyle iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda yer alan katılımcılara altı oturum ACT temelli psikoeğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir işlem gerçekleştirilmemiştir. Araştırma sonuçları ACT temelli psikoeğitim programının zihin gezinmesini azaltmada etkili olduğunu ve bu etkinin bir aylık izleme döneminde de devam ettiğini göstermektedir. Ayrıca deney grubunda yer alan katılımcıların kaçınma ve birleşme düzeylerinde de anlamlı bir azalma vardır. Bu araştırma bulguları ACT'nin zihin gezinmesini azaltmada etkili bir yaklaşım olduğuna dair önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of Acceptance and Commitment Therapy (ACT)-based psychoeducation program on the mind wandering of high school students. Acceptance and Commitment Scale Youth - 8, Mind Wandering Scale, Voluntary Mind Wandering Scale and Involuntary Mind Wandering Scale were used for data collection in the experimental design study. Participants who met the inclusion criteria were divided into two groups as experimental and control groups by random assignment method. Six sessions of ACT-based psychoeducation program were applied to the participants in the experimental group. The control group did not receive any treatment. The results of the study show that the ACT-based psychoeducation program was effective in reducing mind wandering and that this effect continued in the one-month follow-up period. There was also a significant decrease in the avoidance and merging levels of the participants in the experimental group. These research findings provide important data that ACT is an effective approach to reduce mind wandering.