Öğretmenlerin olumlu çocukluk yaşantıları ve empatik yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The i̇nvestigation of the relationship between teachers' positive childhood experiences and their empathic tendencies
  1. Tez No: 884443
  2. Yazar: YAĞMUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin olumlu çocukluk çağı yaşantıları ve onların empatik yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Buna ek olarak, farklı kurum ve kademelerde çalışan öğretmenlerin empatik yönelimlerinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve mevcut çalıştığı kademe gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmektedir. Araştırmanın modeli nicel araştırmalar içerisinde yer alan ilişkisel bir araştırmadır. Olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya İzmir ili Bornova ilçesinde, MEB'e bağlı özel ya da kamu okullarında görev yapan toplam 312 öğretmen katılmıştır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla araştırmacı tarafından öğretmenlere yönelik demografik bilgilerin elde edildiği 'Demografik Bilgi Formu', öğretmenlerin olumlu çocukluk yaşantılarını ölçmek için 'Çocukluk Çağı Olumlu Yaşantılar Ölçeği' ve öğretmenlerin empatik yönelimlerini ölçmek için 'Empatik Yönelim Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma bulguları öğretmenlerin olumlu çocukluk yaşantıları ve empatik eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca öğretmenlerin empatik yönelimlerinin yaş, mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Bununla beraber öğretmenlerin empatik yönelimlerinin cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaştığı ve kadınların empatik beceri puanlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin empatik yönelimlerinin mevcut çalışılan eğitim kademesi değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakıldığında, empatik ortamın eğitim kademesine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. İlkokul öğretmeni olan öğretmenlerin empatik ortam puanlarının ortaokul öğretmeni olanlara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between teachers' positive childhood experiences and their empathic tendencies. In addition, it is examined whether the empathic tendencies of teachers working in different institutions and levels differ according to variables such as gender, age, professional seniority and current level of employment. The model of the research is a relational research within quantitative research. Stratified sampling method, one of the probability-based sampling methods, was used. A total of 312 teachers working in private or public schools affiliated with the Ministry of National Education in Bornova district of Izmir province participated in the research. In order to collect research data, the researcher used the 'Demographic Information Form' to obtain demographic information about teachers, the 'Childhood Positive Experiences Scale' to measure teachers' positive childhood experiences, and the 'Empathic Orientation Scale' to measure teachers' empathic orientations. The data of the study were analyzed using IBM SPSS Statistics 26 program. As a result of the correlation analysis, it was found that there was a statistically significant relationship between teachers' positive childhood experiences and empathic tendencies. In addition, it was observed that teachers' empathic tendencies did not differ significantly with age and professional seniority variables. However, it was determined that teachers' empathic orientations differed significantly depending on their relationship with the gender variable, and the empathic skill scores of female participants were significantly higher than male participants. In addition, when looking at the relationship between teachers' empathic orientations and the current education level variable, it was determined that empathic environment scores differed significantly between groups. It was concluded that the empathic environment scores of primary school teachers were significantly higher than those of secondary school teachers.