Türkçe tiyatro metinlerinde iletişim fiilleri
Communication verbs in Turkish theater texts
- Tez No: 884444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsanlar dil içi ve dil dışı göstergeleri kullanarak birbirleriyle ya da başka varlıklarla iletişim kurarlar. Bu iletişimin büyük oranda dil içi unsurlar kullanılarak yapıldığı görülmektedir. Bunları gösteren temel dil ögelerinden biri iletişim fiilleridir. Fiil sınıflandırmalarında önemli bir grup oluşturan iletişim fiilleri anlamsal olarak iletişim ifade eden fiilleri kapsamaktadır. Günlük konuşma dilinde ve yazılı metinlerde kendine sıkça yer bulmakta ve söz varlığının önemli bir ögesi olarak dikkat çekmektedir. İletişim fiillerinin çokça görüldüğü metin türlerinden biri tiyatro metinleridir. Tiyatro, toplumu yansıtan ve iletişimin kendine açık bir yer bulduğu edebî bir türdür. İletişim fiillerinin çeşitliliğini görebilmek, sıklık ve dağılım oranlarını tespit edebilmek adına tiyatro metinleri zengin veri barındırır. Bu bakımdan çalışmada Türk edebiyatının önde gelen tiyatro metinlerinden olan Haldun Taner'in kaleme aldığı“Keşanlı Ali Destanı”ve Aziz Nesin tarafından yazılan“Toros Canavarı”adlı eserler üzerinden iletişim fiilleri incelenmiş ve bu fiillerdeki çeşitlilik gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Bu eserler iletişim açısından zengin bir içeriğe sahiptir ve bu nedenle çalışmanın kapsamı bunlarla sınırlandırılmıştır. İletişim fiillerinin kendi içerisinde sınıflandırılmasında ise Ärnazarov'un tasnifi esas alınmış; ayrıca iletişim fiilleriyle ilgili başka tasniflerle ilgili bilgiler de sunulmuştur. Ärnazarov'un tasnifine göre eserlerde tespit edilen iletişim fiilleri kendi içerisinde alt başlıklara ayrılarak gösterilmiştir. Sonuç olarak elde edilen veriler tablolar hâlinde verilmiş ve iletişim fiili olarak kullanılan örneklerin sayı ve oranları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Humans communicate with each other or other beings using both verbal and nonverbal cues. It is observed that a significant portion of this communication is carried out using verbal elements. One of the basic linguistic elements that demonstrate this is communication verbs. Communication verbs, which form an important group in verb classifications, encompass verbs that semantically express communication. They are frequently found in everyday spoken language and written texts and stand out as an important element of vocabulary. Theater texts are one of the text types where communication verbs are frequently encountered. Theater is a literary genre that reflects society and provides an open space for communication. Theater texts contain rich data to observe the diversity of communication verbs and to determine their frequency and distribution rates. In this context, the study examines communication verbs and attempts to reveal their diversity through the plays“Keşanlı Ali Destanı”by Haldun Taner and“Toros Canavarı”by Aziz Nesin, which are among the leading theater texts of Turkish literature. These works have a rich content in terms of communication, and therefore the scope of the study has been limited to these. Ärnazarov's classification was used to classify communication verbs within themselves; information on other classifications related to communication verbs was also provided. According to Ärnazarov, this verbs identified in the works are shown under subheadings. Finally, the obtained data are presented in tables and the numbers and proportions of the examples used as communication verbs are evaluated comparatively