Toplumsal bütünleşme faktörü olarak ibadet ve ritüeller: İslam dini örneği
Worship and rituals as social integration factors: Islamic religion example
- Tez No: 884454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sosyokültürel yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olan ritüeller, başta sosyolojinin ilgi alanında yer almasına rağmen zaman içerisinde antropoloji ile dile gelmiştir. Toplumsal etkileşim ağları içerisinde ritüellerin önemi ve toplumsal işlevleri her geçen gün artarak devam etmiştir. En temelde ritüeller, birey veya grupların bazı değerlerini uygun zamanlarda simgesel olarak ve değişmeden devam ettirdiği davranış şekilleri olarak nitelendirilmektedir. Yapılma amaçlarında ve dönemlerinde farklı sınıflandırılmalara tâbi tutulan ritüeller, sosyal bütünleşmenin önemli bir bileşeni konumundadır. Ritüeller, kolektif bir nitelik taşımaları nedeniyle grupların bir arada tutulmalarını ve grup içi dayanışmayı sağlarken aynı zamanda grubun kolektif şuurunu güçlendirmektedir. Din en temelde sosyal hayatın önemli bir bileşenini oluşturmaktadır. Günümüzde toplumların karşılaştığı sorunlardan biri olan toplumsal bütünleşme bağlamında tarihsel süreç içerisinde her dönemde olduğu gibi din, toplumları yönlendirmekte ve değişim süreçleri içerisinde aktif rol oynamaktadır. Gerçekleştirilen bu çalışmada toplumsal bütünleşmenin bir unsuru olan din olgusunun işlevi, İslam dini ibadetleri ve ritüelleri üzerinden açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Rituals, which are an indispensable element of socio-cultural life, have been expressed with anthropology over time, although they are primarily in the field of interest of their behavior. The importance of rituals and social elements in social interaction networks have continued to increase day by day. At its most basic, rituals, individuals or some values of external factors are characterized as symbolic and unchanging behavioral at appropriate times. Rituals for different settlements at the beginning and for the purpose of being built are an important component of social integration. Rituals, due to their comprehensive nature, ensure humanity to be held together, provide in-group solidarity and strengthen the consciousness of the group community. One of the problems faced by societal societies is social integration. In this context, today, as in every period in the historical process, religion directs societies and plays an active role in change policies. Religion is basically an important component of social life. The function of religion, which is an element of social integration, will be tried to be explained through Islamic religious worship and rituals.