E-ticaret siteleri için yalınlık indeksi önerisi
A leanness index proposal for e-commerce sites
- Tez No: 884468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, dijital pazarlama alanında yalınlık kavramının önemini ve uygulanabilirliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde teknolojik gelişmelerin hızla ilerlemesiyle birlikte, işletmeler ve tüketiciler arasındaki etkileşimde dijital kanalların önemi giderek artmaktadır. Ancak, web sitelerinin ve uygulamaların tasarımındaki karmaşıklık bazen işlemlerin gereğinden uzun sürmesine neden olabilmektedir. Bu durum, işletmelerin müşteri deneyimini olumsuz etkileyebilmekte ve rekabet avantajı sağlamak için zamanında hizmet verme yeteneklerini sınırlayabilmektedir. Yalın düşünce, sürekli iyileştirme felsefesi ile hareket eden, israflardan arındırılmış bir üretim ve yönetim sistemi olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda, yalınlık ölçümü; yalın üretim felsefesini uygulamak isteyen işletmelerin mevcut durumlarını ölçmek ve iyileştirmeler yapmalarına yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında dijital pazarlama ve yalın felsefe literatüründen yaralanarak, dijital platformlardaki işlemlerin yalınlığını değerlendirmek ve iyileştirmek hedeflenmektedir. Bu çalışmanın ana amacı, dijital pazarlama alanında yalınlık indeksi geliştirmek ve bir e-ticaret platformunda uygulamak için bir metodoloji sunmaktır. Bu kapsamda, belirlenen 2 farklı e-ticaret platformunun yalınlık indeksinin ölçülmesi ve elde edilen sonuçlara dayanarak iyileştirme önerilerinin sunulması planlanmaktadır. Bu çalışma, dijital pazarlama alanında yalınlık kavramının anlaşılmasına ve işletmelerin müşteri deneyimini geliştirmeye yönelik pratik bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda iki farklı e-ticaret sitesi incelenerek hazırlanan yalınlık indeksi ile yalınlık puanı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the importance and applicability of the concept of simplicity in the field of digital marketing. With the rapid advancement of technological developments today, the significance of digital channels in the interaction between businesses and consumers is increasing. However, the complexity in the design of websites and applications can sometimes cause processes to take longer than necessary. This situation can negatively impact the customer experience of businesses and limit their ability to provide timely services to gain a competitive advantage. Lean thinking is defined as a production and management system that operates with a philosophy of continuous improvement, free from waste. In this context, lean measurement has been developed to measure the current state of businesses that want to apply the lean production philosophy and help them make improvements. Within the scope of this study, by utilizing the literature on digital marketing and lean philosophy, it is aimed to evaluate and improve the leanness of processes on digital platforms. The main objective of this study is to develop a leanness index in the field of digital marketing and to present a methodology for applying it to an e-commerce platform. In this context, it is planned to measure the leanness index of two different e-commerce platforms and to provide improvement suggestions based on the results obtained. This study aims to contribute practically to understanding the concept of leanness in the field of digital marketing and to improving the customer experience of businesses. In this context, the leanness index prepared by examining two different e-commerce sites has been used to measure the leanness score.