Reşit Rahmeti Arat'ın edebi,siyasi ve tarihi yazıları
Literary, political and historical writings of Reşit Rahmeti Arat
  1. Tez No: 884480
  2. Yazar: HİLAL ÖZGE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH AĞCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Türkiyede mukayeseli Türkoloji araştırmalarının kurucusu ve uygulayıcısı olan Ord. Prof. Dr. Reşit Rahmeti Arat, ömrünü Türk dili araştırmalarına adamış büyük dil bilginidir. Reşit Rahmeti Arat'ın hayatı ve bilimsel çalışmaları ile ilgili bugüne kadar çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bununla birlikte Arat'ın Kazan'daki yaşamı ve daha sonra Almanya'daki yaşamı sırasında çeşitli gazete ve dergilerde bilimsel olmayan yazılar yazdığı bilinmektedir. Bu tez dağınık halde çeşitli yerlerde bulunan bu yazıları bir araya getirip bilim âlemine kazandırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın; birinci bölümde Reşit Rahmeti Arat'ın hayatı ve eserlerine , ikinci bölümde tezin konusunu oluşturan eserlere yer verilmiştir. Ayrıca tezin son kısmına örnek metinler eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ord., the founder and practitioner of comparative Turkology research in Turkey. Prof. Dr. Reşit Rahmeti Arat is a great linguist who devoted his life to Turkish language research. Various studies have been carried out to date on the life and scientific works of Reşit Rahmeti Arat. However, it is known that Arat wrote non-scientific articles in various newspapers and magazines during his life in Kazan and later in Germany. This thesis aims to bring together these scattered writings, which are found in various places, and bring them to the scientific world. Of the study; In the first part, the life and works of Reşit Rahmeti Arat are included, and in the second part, the works that constitute the subject of the thesis are included. Additionally, sample texts have been added to the last part of the thesis.