Almanya'da eğitim düzeyi yüksek ikinci ve üçüncü kuşak Türklerde entegrasyon ve Türkiye'ye dönüş motivasyonu
Integration and motivation to return to Turkey among second and third generation Turks with high education level in Germany
  1. Tez No: 884528
  2. Yazar: ÖZGE GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu araştırmada Almanya'da doğmuş ve büyümüş, eğitim düzeyi yüksek ikinci ve üçüncü kuşak Türklerin entegrasyon durumları ve Türkiye'ye tersine göç etme motivasyonları incelenmiştir. Çalışmanın amacı ise Türkiye'ye geri dönme niyetleri ve bu niyeti şekillendiren süreci anlamaktır. Vaka çalışması olarak tasarlanan çalışma nitel desenle gerçekleştirilmiştir. Almanya'da yaşayan 20 eğitim düzeyi yüksek ikinci ve üçüncü kuşak Türk ile derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler MAXQDA nitel analiz programında tema analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların duruma bağlı olarak tersine göç etme düşünceleri olduğu ve bunu belirleyen faktörler arasında entegrasyon düzeylerinin (yapısal, kültürel, sosyal ve kimlik) yer aldığı görülmüştür. Katılımcıların Almanya'ya entegrasyon sağlamış oldukları ve her iki ülkenin kimliğine de ait hissettikleri, bunun da her iki ülkede yaşama isteği üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Bir başka ifade ile tersine göç düşüncesine olumlu yaklaşan katılımcıların bu düşüncelerinde asimile olmadan ve segre yaşamadan, yaşadıkları ülkeye entegre oldukları için her iki ülkede de yaşayabilecekleri yönündeki düşüncelerinin ön plana çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında tersine göç düşüncesi ile bağlantılı bulunan bir başka değişken ise ülkenin ve kişilerin ekonomik koşullarıdır. Ayrıca son dönemdeki olumsuz sosyal medya paylaşımlarının katılımcıların tersine göç kararlarını olumsuz etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research examines the integration status and motivations for reverse migration to Turkey of highly educated second and third generation Turks born and raised in Germany. The aim of the study is to understand their intentions to return to Turkey and the process that shapes this intention. Designed as a case study, the research was conducted with a qualitative approach. In-depth semi-structured interviews were conducted with 20 highly educated second and third generation Turks living in Germany. The data were analyzed using thematic analysis with the MAXQDA qualitative analysis software. The results of the study show that participants have thoughts of reverse migration depending on their situation, and the factors determining this include their levels of integration (structural, cultural, social, and identity). It was observed that participants have integrated into Germany and feel a sense of belonging to the identity of both countries, which affects their desire to live in both countries. In other words, participants who had a positive approach to the idea of reverse migration believed that they could live in both countries because they had integrated into the country they live in without being assimilated or segregated. Another variable associated with the thought of reverse migration is the economic conditions of the country and individuals. Additionally, it was observed that recent negative social media posts have adversely affected the participants' decisions regarding reverse migration.