Borsa İstanbul'da işlem gören üretim firmalarının finansal performanslarının Entropi-TOPSIS yöntemiyle değerlendirilmesi: Ana Metal Sanayi Sektörü üzerine bir uygulama
Evaluation of the financial performance of manufacturing companies traded in Borsa Istanbul using the Entropy-TOPSIS method: An application on BIST Main Metal Industry Sector
- Tez No: 884529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Finansal analiz ve performans değerlendirme şirketlerin faaliyetlerinin devamlılığı açısından ve sektörün içinde bulunduğu durum hakkında fikir sahibi olunulması bakımından önemli bir tutmaktadır. Bu çalışmada, Borsa İstanbul'da XMANA endeksi içerisinde yer alan halka arzı 5 yıl ve öncesinde gerçekleşmiş olan ana metal sanayi sektörü şirketlerinin finansal performansı 2019 ve 2023 yılları arasında sahip olduğu mali verileriyle oran analizi yöntemi kullanılarak finansal analizi yapılmıştır. Şirketlerin oran analizi sonucunda sahip oldukları göstergelerden faydalanılarak, Entropi-TOPSIS yöntemleriyle finansal performans başarı sıralaması oluşturulmuştur. Finansal analiz bölümünde likidite, mali yapı, kârlılık ve faaliyet oranları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, Entropi-TOPSIS yöntemlerinin uygulanmasıyla karşılaştırılması ve değerlendirilmesi mümkün hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial analysis and performance evaluation are important for the continuity of companies' activities and to have an idea of the current situation of the sector. In this study, the financial performance of the main companies in the metal industry sector, which are included in the XMANA index in Borsa Istanbul and whose public offering took place 5 years ago or more, was analyzed using the ratio analysis method, with their financial data between 2019. and 2023. Using the companies' indicators as a result of ratio analysis, success ratings of financial performance were created using Entropi-TOPSIS methods. In the financial analysis section, liquidity ratios, financial structure, profitability and activity were used. It has been possible to compare and evaluate the results obtained with the application of Entropy-TOPSIS methods.