Ön çapraz bağ yaralanması sonrası cerrahi geçiren olgularda perküsyon masaj tedavisinin ağrı, fonksiyonellik ve propriosepsiyon üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of percussion massagetherapy on pain, functionality, and proprioception in cases undergoing surgery following anterior cruciate ligament injury
  1. Tez No: 884527
  2. Yazar: BEYZA NUR ERAYATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK MENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmanın amacı, ön çapraz bağ yaralanması sonrası cerrahi geçiren bireylerde, konservatif tedaviye ek olarak uygulanan perküsyon masaj tedavisinin eklem hareket açıklığı, eklem pozisyon hissi, ağrı, fonksiyonellik, denge, yaşam kalitesi ve kas çapı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran 18-40 yaş arasındaki 24 birey dahil edilmiştir. Bireyler, yapılandırılmış egzersiz grubu ve perküsyon masaj grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Yapılandırılmış egzersiz grubunda skar doku masajı, patellar mobilizasyon uygulamaları ile birlikte eklem hareket açıklığı, kuvvetlendirme, denge ve propriyoseptif egzersizlerden oluşan bir egzersiz programı uygulanmıştır. Perküsyon masaj grubunda ise bu egzersiz programına ek olarak perküsyon masaj tedavisi uygulanmıştır. Bireylerin eklem hareket açıklığı, eklem pozisyon hissi, ağrı şiddeti, fonksiyonellik durumu, denge ve yaşam kalitesi gibi parametreler tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirilmiştir. Eklem hareket açıklığı akıllı telefon uygulaması Goniometer Pro ile, eklem pozisyon hissi gonyometrik ölçüm ile, ağrı şiddeti Vizüel Analog Skalası (VAS) ile, fonksiyonellik durumu Batı Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC) ile, denge değerlendirmesi Berg Denge Ölçeği ile, yaşam kalitesi ise Kısa Form-36 (SF-36) ile ölçülmüştür. Kas çapı ultrasonografi kullanılarak ölçülmüştür. Her iki grupta da tedavi sonrası tüm parametrelerde anlamlı iyileşme gözlenmiştir. Perküsyon masaj grubunun eklem hareket açıklığı, eklem pozisyon hissi (60°), ağrı, fonksiyonellik, denge ve yaşam kalitesi (SF-36 genel sağlık algısı alt parametresi) ölçümlerinde yapılandırılmış egzersiz grubuna göre daha üstün olduğu bulunmuştur. Çalışma, ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası rehabilitasyon programlarına perküsyon masaj tedavisinin eklenmesinin etkili olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effects of percussion massage therapy, in addition to conservative treatment, on joint range of motion, joint position sense, pain, functionality, balance, quality of life, and muscle diameter in person who underwent surgery after anterior cruciate ligament (ACL) injury. The study included 24 patients aged between 18-40 who applied to Esenler Medipol University Hospital. The individuals included in the study were divided into two groups: the structured exercise group and the percussion massage group. The structured exercise group received a progressive exercise program consisting of scar tissue massage, patellar mobilization applications, joint range of motion exercises, strengthening exercises, balance, and proprioceptive exercises. In the percussion massage group, percussion massage therapy was added to the treatment of the structured exercise group. The range of motion of individuals' joints was assessed using the smartphone application Goniometer Pro, joint position sense using goniometric measurement, pain intensity using the Visual Analog Scale (VAS), functional status using the Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), balance assessment using the Berg Balance Scale, quality of life using the Short Form-36 (SF-36), and muscle thickness measurement using ultrasonography, both before and after treatment.