Parkinson hastalarında tekli ve ikili görev eğitiminin motor işlevler, yürütücü işlevler ve beynin elektriksel aktivitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the single and dual task training effects on motor functions, executive functions, and brain electrical activity in patients with Parkinson's disease
  1. Tez No: 884567
  2. Yazar: AYBÜKE CANSU KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Araştırmamızın birinci amacı Parkinson hastalığında (PH) tekli ve ikili görev eğitiminin motor işlevler, yürütücü işlevler ve beynin elektriksel aktivitesi üzerine etkisinin incelenmesi, ikinci amacı PH'nin motor işlevler, yürütücü işlevler ve beynin elektriksel aktivitesi üzerine etkisinin belirlenmesiydi. Çalışmaya 24 PH'li birey, 11 sağlıklı kontrol dahil edildi. PH'li bireylerin yedisi tekli görev eğitim grubu, sekizi ikili görev eğitim grubu, dokuzu rutin medikal tedavisine devam eden kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Motor işlevler Süreli Kalk Yürü Testi, yürüyüşün zaman ve mesafe parametreleri, statik ve dinamik denge, Tinetti Denge Yürüme Değerlendirmesi, Dinamik Yürüyüş İndeksi, Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği ve düşme kaydı ile değerlendirildi. Yürütücü işlevlerin değerlendirilmesinde Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği, İz Sürme Testi, Stroop Testi, Sözel Akıcılık Testi, Sayı Menzili Testleri kullanıldı. Beynin elektriksel aktivitesi mobil EEG (elektroensefalogram) ile değerlendirildi. Tekli ve ikili görev eğitimi haftada iki seans olarak sekiz hafta süreyle uygulandı. Değerlendirmeler eğitim başlamadan önce, 8 haftalık eğitimin sonunda ve eğitim bittikten 12 hafta sonra yapıldı. Grupların başlangıç demografik verileri benzer özellik göstermekteydi (p>0,05). Sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında PH'li bireylerin fonksiyonel mobilite, denge ve yürüyüş parametrelerini içeren motor işlevlerinde, yürütücü işlevlerinde ve EEG kapsamında dikkat, dikkati sürdürme yeteneği ve heyecana yönelik parametrelerin ikili görev maliyetlerinde bozulmalar saptandı.
Özet (Çeviri)
The primary aim of our study was to examine the effects of single and dual-task training on motor functions, executive functions, and the electrical activity of the brain in individuals with Parkinson's disease (PD). The secondary aim was to determine the effect of PD on motor functions, executive functions, and brain electrical activity. Twenty four individuals with PD and eleven healthy controls were included in the study. The individuals with PD were divided into three groups: seven in the single-task training group, eight in the dual-task training group, and nine in the control group continuing routine medical treatment. Motor functions were evaluated using the Timed Up and Go Test, spatiotemporal gait parameters, static and dynamic balance, the Tinetti Balance and Gait Evaluation, the Dynamic Gait Index, the Activities-Specific Balance Confidence Scale, and fall records. Executive functions were assessed using the Montreal Cognitive Assessment, the Trail Making Test, the Stroop Test, the Verbal Fluency Test, and the Digit Span Tests. The electrical activity of the brain was evaluated the mobile EEG (electroencephalogram). Single and dual-task training was applied twice a week for seven weeks. Evaluations were conducted before the training started, at the end of the eight-week training, and 12 weeks after the training ended. The demographic data of the groups were similar at the start (p>0.05). Compared to healthy individuals, impairments were detected in the motor functions including functional mobility, balance and gait parameters, executive functions, and in the dual task costs of parameters related to attention, ability to sustain attention and excitement within the scope of EEG of individuals with PD.