Yüzme antrenmanı uygulanan sıçanlarda Curcumin'in karaciğer ve kas dokusu üzerine etkileri
Effects of Curcumin on liver and muscle tissue in swimming-trained rats
  1. Tez No: 884566
  2. Yazar: AŞKIN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE KİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüzme antrenmanı uygulanan sıçanlarda Curcumin'in sistemik inflamasyon, laktat düzeyi, karaciğer ve kas dokularındaki inflamasyon ve oksidatif stres üzerine etkilerini ve Sirtuin-1 (SIRT1) düzeyleri ile ilişkisini incelemektir. Çalışma kapsamında 6 haftalık Sprague-Dawley dişi sıçanlar; I; kontrol, II; curcumin (CCM), III; yüzme (Y) ve IV; yüzme+curcumin (Y+CCM) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. II ve IV. gruptaki sıçanlara 5 hafta süresince 50 mg/kg/g dozunda CCM intragastrik gavaj yoluyla uygulandı. III. gruptaki sıçanlara eş hacimde çözücü uygulandı. III. ve IV. gruptaki sıçanlara 3 gün ağırlıksız 10 dakika yüzme, 2 gün koşu bandında eğimsiz 10 m/dk hızında 10 dakika koşu olarak 1 haftalık adaptasyon antrenmanı uygulandı. 2, 3 ve 4. haftalarda sırasıyla sıçanlara vücut ağırlığının %2, %4 ve %6'sı oranında yük kuyruktan bağlanarak 10 dakikalık yüzme antrenmanları uygulandı. Son hafta %10'luk yük ile tüketici yüzme testi uygulandı, beşinci günde önce kavrama kuvveti testi yapıldı, ardından alınan tüketici yüzme süreleri, tükenme süresi olarak kaydedildi. Ölçümler, kan plazması, karaciğer ve gastroknemius kası alınarak gerçekleştirildi. Kan laktat düzeyleri taşınabilir bir laktat cihazı ile ölçüldü. Oksidatif stres göstergesi olarak Malondialdehit (MDA) ve Glutatyon (GSH) düzeyleri ölçüldü. İnflamasyonla ilişkili sitokinlerden Tümör Nekröz Faktör Alfa (TNF-α), ELISA yöntemiyle ölçüldü. SIRT1 seviyeleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Y+CCM grubunun kavrama kuvveti Kontrol, Yüzme ve CCM gruplarına göre anlamlı olarak daha yüksek, CCM grubunun kavrama kuvveti Kontrol ve Yüzme gruplarına göre anlamlı olarak daha yüksek ölçüldü. Tüketici yüzme testinde, Yüzme ve Y+CCM grupları arasında tükenme zamanı bakımından anlamlı fark görülmedi. Y+CCM grubunun laktat seviyeleri Kontrol, Yüzme ve CCM gruplarına göre daha yüksek bulundu. MDA seviyeleri karaciğerde Kontrol grubunda, Yüzme, CCM ve Y+CCM gruplarına göre daha düşük, kas dokusunda CCM ve Y+CCM gruplarında Kontrol ve Yüzme gruplarına göre daha yüksek bulundu. GSH seviyeleri karaciğerde Kontrol grubunda diğer gruplara göre daha yüksek, kas dokusunda ise CCM ve Y+CCM gruplarında Kontrol ve Yüzme gruplarına göre daha yüksek bulundu. Karaciğerde Kontrol grubunun SIRT1 seviyeleri, Yüzme ve Y+CCM gruplarına göre daha yüksek bulundu. TNF-α seviyeleri Yüzme grubunda Kontrole göre daha yüksek, Y+CCM grubunda Yüzme grubuna göre daha düşük bulundu. Sonuç olarak sıçanlarda CCM alımı ve yüzme antrenmanı, sadece yüzme antrenmanı yapma durumuna kıyasla tüketici egzersiz modelinde tükenme zamanı bakımından bir farklılık göstermemektedir. CCM alımı sıçanlarda relatif kavrama kuvvetini arttırmaktadır. CCM alımı tüketici egzersiz modelinde SIRT1 seviyelerini etkilemeden, kısmen antioksidatif etki ve antiinflamatuar etki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of curcumin on systemic inflammation, lactate level, inflammation and oxidative stress in liver and muscle tissues and its relationship with Sirtuin-1 (SIRT1) levels in rats subjected to swim training. Within the frame of the study, 6-week-old female Sprague-Dawley rats were divided into 4 groups as I; control, II; curcumin (CCM), III; swimming (Y) and IV; swimming+curcumin (Y+CCM). Rats in groups II and IV were administered CCM at a dose of 50 mg/kg/g by intragastric gavage for 5 weeks. An equal volume of solvent was administered to rats in group III. The rats in groups III and IV were subjected to a 1 week adaptation training consisting of 3 days of 10 mins of non-weighted swimming and 2 days of 10 mins of running on a treadmill at a speed of 10 m/min without incline. In the 2nd, 3rd and 4th weeks, rats were subjected to 10 mins swim training with a load of 2%, 4% and 6% of their body weight, respectively. In the last week, exhaustive swim test with 10% load was performed, on the fifth day, the grip strength test was performed first, and then the exhaustive swim times were recorded as the time to exhaustion. Measurements were performed on blood plasma, liver and gastrocnemius muscle. Blood lactate levels were measured with a portable lactate device. Malondialdehyde (MDA) and glutathione (GSH) levels were measured as an indicator of oxidative stress. TNF-α, a cytokine associated with inflammation, was measured by ELISA method. SIRT1 levels were measured by ELISA method. The grip strength of the Y+CCM group was significantly higher than the Control, Y and CCM groups, and the grip strength of the CCM group was significantly higher than the Control and Y groups. In the exhaustive swim test, there was no significant difference in time to exhaustion between the Y and Y+CCM groups. Lactate levels of the Y+CCM group were higher than the Control, Y and CCM groups. MDA levels were lower in the liver in the Control group compared to the Y, CCM and Y+CCM groups, and higher in the muscle tissue in the CCM and Y+CCM groups compared to the Control and Y groups. GSH levels were higher in the liver in the Control group compared to the other groups, and higher in the muscle tissue in the CCM and Y+CCM groups compared to the Control and Y groups. SIRT1 levels in the liver were higher in the Control group than in the Y and Y+CCM groups. TNF-α levels were higher in the Y group compared to the Control and lower in the Y+CCM group compared to the Y group. In conclusion, CCM intake and swim training do not show any differences with regard to time to exhaustion in the exhaustive exercise model compared to only swim training in rats. CCM intake increases relative grip strength in rats. CCM intake shows partial antioxidative and anti-inflammatory effects in the exhaustive exercise model without affecting SIRT1 levels.