Lisansüstü öğrencilerin organ bağışı tutumu ve dini inançları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between graduate students' organ donation attitudes and religious beliefs
- Tez No: 884568
- Danışmanlar: PROF. AHMET SAMİ AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Karaciğer Nakli Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karaciğer Nakli Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Transplantasyon Koordinatörlüğü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Lisansüstü öğrencilerde yapılan araştırmada organ bağışı tutumu ve dini inançlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma ilişkisel tanımlayıcı tipte olup, evrenini İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde öğrenim gören lisansüstü öğrenciler oluşturdu. Öğrenci seçiminde gönüllülük esas alındı ve toplam 500 öğrenciden 324 öğrenciye ulaşıldı. Araştırma verileri Google Form uygulaması ile Mart 2022 ile Eylül 2023 tarihleri arasında online toplandı. Demografik bilgilerle birlikte Organ Bağış Tutum Ölçeği ve Organ Bağışına İlişkin Bilgi formu verileri toplandı. Bulgular: Araştırmaya katılan lisansüstü öğrencilerin %96.5'i organ bağışının gerekli olduğunu düşündüğü ancak yalnızca %16.9'unun organ bağışında bulunduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In the research conducted among graduate students, the relationship between organ donation attitudes and religious beliefs was examined. Material and Method: The research is of relational descriptive type and its population consists of postgraduate students studying at İnönü University Institute of Health Sciences. Student selection was based on volunteerism and 324 students were reached out of a total of 500 students. Research data was collected online with the Google Form application between March 2022 and September 2023. Along with demographic information, Organ Donation Attitude Scale and Organ Donation Information form data were collected. Results: It was determined that 96.5% of the graduate students participating in the research thought organ donation was necessary, but only 16.9% donated organs. 92.5% of the participants stated that their religious beliefs are important in their lives, 62.2% stated that their religious beliefs are effective in making important decisions, and 65.8% stated that organ donation is appropriate according to Islamic beliefs.