Challenges in the adoption of bim in the construction industry of Kazan, Russia
Rusya'nın Kazan şehrinde inşaat sektöründe Bim'inbenimsenmesinde karşılaşılan zorluklar
- Tez No: 884581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAD Y.M. ABUTAHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Geleneksel yöntemler, Rusya Federasyonu inşaat sektöründe hala yeri doldurulamaz bir role sahiptir. Ancak bugün, teknolojinin gelişmesi nedeniyle, geleneksel teknolojiler, yenileri uygulandığında daha kötü sonuçlar göstermeye başlamıştır. En önemli dezavantajlar, tasarım çalışmalarının kalitesinin düşük olması, proje ekipleri arasında yanlış anlaşılma, kâr ve kârlılığın bozulmasıdır. Modern teknolojilerden biri de BIM'dir. Bu teknoloji, parametreleri düzenlerken çok sayıda insan hatasını önleyen ve bunları bağımlılık sırasına göre otomatik olarak değiştiren, birbirine bağlı parametrelerle gelecekteki inşaatın bir bilgi modelini oluşturmanıza olanak tanır. Çeşitli çalışmaları inceledikten sonra, bugüne kadar Kazan, Tataristan'da BIM'in benimsenmesinin çok sınırlı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bu araştırma makalesi Kazan'da BIM entegrasyonunun ana faktörlerini, hem fırsatları hem de engelleri inceleyecektir. Böylece, teknolojinin temel avantajlarının, temel engellerin ve uygulama fırsatlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu hedeflere ulaşmak için hedef kitleye yönelik bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Toplam 215 anket gönderilmiş ve 178 yanıt alınmıştır. Sonuçlar IBM SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Kazan'daki inşaat sektöründe BIM uygulamasının durumunu incelemek için bir vaka çalışması da yapılmıştır. Sonuçlar, 30 fayda faktörü arasında en önemlilerinin projenin erken görselleştirilmesi, çakışma tespit yetenekleri ve gelişmiş birlikte çalışabilirlik olduğunu göstermiştir. 32 engel faktörü arasında en önemlileri kuruluşlarda deneyim eksikliği, yazılım lisans maliyeti, kusurlu eğitim sistemi olmuştur. Vaka çalışması, geleneksel yöntemleri aşan finansal maliyetlere rağmen, BIM teknolojilerinin kullanımının uzun vadede kendini defalarca amorti ettiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Traditional methods still occupy an irreplaceable part in the construction industry of the Russian Federation. But today, due to the development of technology, traditional technologies begin to demonstrate worse results, if new ones were applied. The key disadvantages are poor quality of design work, misunderstanding between project teams, deterioration of profits and profitability. One of modern technologies is BIM. This technology allows you to create an information model of the future construction, with co-dependent parameters, which avoids a large number of human errors when editing parameters, automatically changing them in the order of dependence. After studying various works, it was found that to date there is very limited consideration of BIM adoption in Kazan, Tatarstan. As a consequence, this research paper will examine the main factors of BIM integration in Kazan, both the opportunities and barriers. Thus, the objectives are to identify the key advantages of the technology, the key barriers and the opportunities for its application. In order to achieve these objectives, a questionnaire survey of the target audience was carried out. Totally 215 questionnaires were sent out and 178 responses were received. The results were analysed using the IBM SPSS. A case study was also conducted to examine the case of BIM application in the construction industry in Kazan. The results showed that among the 30 benefit factors, the key ones were early visualisation of the project, clash detection capabilities, improved interoperability. Among the 32 barrier factors, the main ones were lack of experience in organisations, software licence cost, imperfect training system. The case study revealed that despite the financial costs exceeding the traditional methods, the use of BIM technologies pays for itself many times over in the long term.