Ölçek ekonomisi ve deniz ulaştırmasındaki uygulamaları
Economies of scale and its applications in maritime transportation
- Tez No: 884611
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Deniz Ekonomisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tezin ilk bölümünde genel mikro iktisat kuralları kullanılarak ölçek ekonomisi tanımı, eksi ölçek ekonomisi ve ölçeğe göre sabit getiri tanımları yapılmış, Ölçek ekonomisinde kullanılan terminolojiye ve temel ekonomi kavramlarına yer verilmiştir. Tam ve eksik rekabet piyasası koşullarında fiyat oluşumu, denizcilik piyasasında minimum etkin ölçek ve bu piyasada maliyet ve verim arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Maliyet karakteristikleri ve kalemleri, dökme ve konteyner taşımacılığında ölçek ekonomileri, gemi boyutlarına, hızına, limanda kalış süresine, sefer mesafelerine göre ölçek ekonomisi, birim maliyetleri, gemi maliyetleri, gemi bazında ve deniz taşımacılığında ölçek ekonomisi, gemi yaşının maliyete etkisi, navlun geliri ve verimlilik konularında araştırma yapılmıştır. İşletmelerin birleşmesinde ve işbirliği yapmalarında, kapasite artışı sağlanarak ve aynı hatta ortak bir tarife sunularak kapasite boşluğunu giderip maliyetleri düşürerek ölçek ekonomisine uyduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, the definition of economies of scale, negative economies of scale and constant returns to scale are defined using general microeconomic rules, and the terminology used in economies of scale and basic economic concepts are included. The relationships between price formation in perfect and imperfect competition market conditions, minimum effective scale in the maritime market, and cost and efficiency in this market are examined. Research on cost characteristics and items, economies of scale in bulk and container transportation, economies of scale according to ship dimensions, speed, duration of stay in the port, voyage distances, unit costs, ship costs, economies of scale on a ship basis and in maritime transportation, effect of ship age on cost, freight income and efficiency has been conducted on the subject. It has been examined that the merger and cooperation of businesses comply with economies of scale by increasing capacity and offering a common tariff on the same line, eliminating the capacity gap and reducing costs.