Üniversite öğrencilerinde duyguları ifade etme becerileri ve duygu durum güçlüğünün somatizasyon ile ilişkilendirilmesi: Uşak Üniversitesi örneklemi
Associating emotional expression skills and emotional state difficulties with somatization in university students: the case of Uşak University
  1. Tez No: 884612
  2. Yazar: SELİN ÖZKALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN FİLAZOĞLU ÇOKLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada somatizasyon, duygu düzenleme güçlüğü ve duygu ifade etme becerileri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Uşak Üniversitesinde eğitim gören, yaş aralığı 18 ile 23 arasında olan 151'i erkek, 296'sı kadın olmak üzere 447 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara yüz yüze ulaşılmıştır. Katılımcılara kişisel bilgi formu ile araştırmanın gönüllülük esasına dayandığı doğrultusunda bilgi verilmiş ve gönüllü kişilerin araştırmaya katılımları için rızaları alınmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Somatizasyon Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form ve Duygu İfade Etme Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmada geçerlilik için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmış, güvenirlik için toplam ölçekler ve alt boyutlarda Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır. Son aşamada, araştırmanın alt hipotezleri bağlamında ortalama puan farklılıklarını test etmede bağımsız örneklemler t testi ve tek yönlü ANOVA, ilişkileri test etmede ise Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS IBM 26.0 ve R Studio programı kullanılmıştır. DFA için lavaan (Rosseel, 2012) paketi kullanılmıştır. Araştırma neticesinde, Uşak üniversitesi öğrencilerindeki cinsiyet farklılıklarına göre somatizasyon, duygu düzenleme güçlüğü ve duygu ifade puanlarının hepsinde kadınlar lehine bir ortalama puan farklılığı vardır. Uşak Üniversitesi öğrencilerinin yaş gruplarına göre oluşturulan betimsel istatistiklere göre ise duygu düzenleme güçlüğü puanlarında 23 yaşındakiler en yüksek, 22 yaşındakiler en düşük ortalamaya sahiptir. Duygu ifade puanlarında 20 yaşındakiler en yüksek, 18 yaşındakiler en düşük ortalamaya sahiptir. Somatizasyon puanlarında 18 yaşındakiler en yüksek, 22 yaşındakiler en düşük ortalamaya sahiptir. Yaş gruplarının ortalama puan farklılıklarından en az ikisinin anlamlılığını test etmek için tek yönlü ANOVA yapılmış ve sonuçlar doğrultusunda istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. Bu nedenle çoklu karşılaştırma yapılmamıştır. Uşak üniversitesi öğrencilerinde somatizasyon, duygu düzenleme güçlüğü ve duygu ifade puanlarının hepsinde psikolojik/psikiyatrik yardım alanlar lehine bir ortalama puan farklılığı vardır. Ortalama puan farklılıklarından duydu düzenleme güçlüğü ve somatizasyonda istatistiksel olarak anlamlıyken, duygu ifadede istatistiksel olarak anlamlı değildir. Uşak üniversitesi öğrencilerinde somatizasyon, duygu düzenleme güçlüğü ve duygu ifade puanlarının hepsinde psikolojik/psikiyatrik yardım ihtiyacı olanlar lehine bir ortalama puan farklılığı vardır. Uşak üniversitesi öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğü ile duygu ifade puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Diğer bir ifade ile duygu düzenleme güçlüğü arttıkça duygu ifade becerisi de artmaktadır. Duygu düzenleme güçlüğü ile somatizasyon puanları arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Diğer bir ifade ile duygu düzenleme güçlüğü arttıkça somatizasyon da artmaktadır. Duygu ifade ile somatizasyon puanları arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Diğer bir ifade ile duygu düzenleme puanlarındaki artış veya azalış somatizasyon puanlarındaki artış veya azalış ile ilişkili değildir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between somatization, difficulties in emotion regulation, and emotional expression skills was investigated. The sample of the study consisted of 447 voluntary participants, 151 males and 296 females, aged between 18 and 23, studying at Uşak University. Participants were reached face-to-face. They were informed about the study's voluntary basis through a personal information form, and consent was obtained from those who volunteered to participate. To collect data, the Personal Information Form, Somatization Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form, and Emotional Expression Scale were used. Confirmatory Factor Analysis (CFA) was conducted for validity, and Cronbach's Alpha internal consistency coefficient was calculated for the reliability of the total scales and sub-dimensions. In the final stage, independent samples t-test and one-way ANOVA were used to test the mean score differences in the context of the study's sub-hypotheses, and Pearson correlation analysis was used to test the relationships. SPSS IBM 26.0 and R Studio programs were used for data analysis. The lavaan package (Rosseel, 2012) was used for CFA. As a result of the study, there is a mean score difference in favor of women in all scores of somatization, difficulties in emotion regulation, and emotional expression according to gender differences among Uşak University students. According to the descriptive statistics created based on the age groups of Uşak University students, those aged 23 had the highest mean scores in emotion regulation difficulties, and those aged 22 had the lowest. Those aged 20 had the highest mean scores in emotional expression, and those aged 18 had the lowest. Those aged 18 had the highest mean scores in somatization, and those aged 22 had the lowest. One-way ANOVA was conducted to test the significance of the mean score differences of at least two age groups, and no statistically significant result was found. Therefore, multiple comparisons were not made. Among Uşak University students, there is a mean score difference in favor of those receiving psychological/psychiatric help in all scores of somatization, difficulties in emotion regulation, and emotional expression. The mean score differences in emotion regulation difficulties and somatization are statistically significant, while those in emotional expression are not statistically significant. Among Uşak University students, there is a mean score difference in favor of those needing psychological/psychiatric help in all scores of somatization, difficulties in emotion regulation, and emotional expression. There is a positive significant relationship between emotion regulation difficulties and emotional expression scores among Uşak University students. In other words, as emotion regulation difficulties increase, emotional expression skills also increase. There is a positive significant relationship between emotion regulation difficulties and somatization scores. In other words, as emotion regulation difficulties increase, somatization also increases. However, there is no significant relationship between emotional expression and somatization scores. In other words, the increase or decrease in emotional expression scores is not related to the increase or decrease in somatization scores.