Determinants of environmental quality in Türkiye on the regional basis
Türkiye'de bölgesel temelde çevre kalitesinin belirleyicileri
  1. Tez No: 884610
  2. Yazar: OSMAN ALTUĞ ÇAKMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NATALYA KETENCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu doktora tezi, ekonomik büyüme ile çevresel sürdürülebilirlik arasındaki karmaşık ilişkiyi keşfetmekte ve Türkiye'deki ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesinde ile çevrenin kalitesinin vazgeçilmez rolüne vurgu yapmaktadır. Araştırmanın merkezinde, kişi başına gelir ile çevresel bozulma arasında ters U şeklinde bir ilişki öne süren Çevresel Kuznets Eğrisi (EKC) hipotezi bulunmaktadır. Çalışma, odak noktası olarak Türkiye'yi alarak, teoriyi deneysel kanıtlarla birleştirir ve ülkenin uluslararası ticaret ilişkilerinin dinamiklerinin önemini belirtmektedir. Deneysel sonuçlar, gelişmiş ülkelerin, kirliliği yoğun üretimi Türkiye'ye aktardığını, Türkiye'nin ise belirli bölgelerle ticaretinde benzer bir şekilde karşılık verdiğini gösteren karbon sızıntısı olgusunu vurgular. Türkiye'nin ekonomik ilişkilerinde çevresel politika eksikliği, gelecekteki araştırmalar için kritik sonuçlar doğurur ve dış ticaretin çevresel bozulmaya etkisini inceleme ihtiyacını vurgular. Sonuç olarak, bu araştırma, ekonomik büyüme ile çevresel sorumluluk arasındaki dengeleme zorluğuyla mücadele eden politika yapıcıları, bilim insanları ve ilgili vatandaşlar için pratik içgörüler sunan, sürdürülebilir kalkınma konusundaki devam eden tartışmalara nuanslı bir anlayış sağlamaktadır. Araştırmanın literatüre katkısı, bazı ekonomik değişkenlerin derinlemesine analizi ve bölgesel ticaret ile çevre kalitesi arasındaki ilişkiye odaklanmasıdır.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis explores the intricate relationship between economic growth and environmental sustainability, emphasizing the indispensable role of the environment in sustaining economic activities in Turkey. Central to the investigation is the Environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis, which posits an inverse U-shaped relationship between per capita income and environmental degradation. The study extends its focus to the Turkish context, bridging theory with empirical evidence and emphasizing the unique dynamics of the nation's international trade relations. Empirical results highlight the phenomenon of carbon leakage, indicating that developed countries transfer pollution-intensive production to Turkey, while Turkey reciprocates in trade with certain regions. The lack of environmental policies in Turkey's economic relations raises critical implications for future research, emphasizing the need to scrutinize the impact of foreign trade on environmental degradation. In conclusion, this research contributes to the ongoing discourse on sustainable development by providing a nuanced understanding of the interplay between economic growth and environmental stewardship. The research's novelty lies in its depth of analysis on specific variables and regional focus, offering practical insights for policymakers, scholars, and concerned citizens grappling with the challenge of balancing economic development with environmental responsibility.