Konya ilinde yetiştirilen Holstein ve Holstein melezi sığırlarda HH-1 mutasyonunun araştırılması
The study of hh1 mutation in Holstein and Holstein crossbred cattle raised in the city of Konya
- Tez No: 884622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK LENGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Modern süt sığırcılığı endüstrisinde, yüksek verimli hayvanların kullanılması sonucunda doğurganlığının azalması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere, suni tohumla yoluyla yüksek verimli boğalarla çok kısa bir süre içinde mutasyonlar tüm dünyaya yayılmıştır. Bu genetik mutasyonların özellikle gebeliğin ilk üç ayında embriyonik ölümlerden sorumlu ve büyük ekonomik kayıplara neden oluğu düşünülmektedir. Mutasyonlara bağlı erken embriyonik kayıplar, ve abortlar görülmektedir. Oluşan mutasyon, sığırların herhangi bir fonksiyonel geninde meydana gelirse ölüme yol açabilmektedir. Bu araştırmada, Konya bölgesinde özel bir işletmeden, Holstein ve Holstein melezi sığır ırklarına ait olan 300 baş hayvandan alınan kan örneği üzerinde çalışılmıştır. Örneklerin cinsiyet dağılımı %83,33 dişi ve %16,97 erkek şeklindedir. Çalışmada embriyonik ölümle ve yavru atmayla ilişkili olan APAF1 geninde HH1 mutasyonu saptanmaya çalışılmıştır. HH1 mutasyonu tespit edebilmek için ARMS-PCR tekniği kullanılmıştır. Çalışmada, toplam 300 örnek üzerinde jel elektroforez yöntemi uygulanmış ve bunların 287'sinden sonuç alınmıştır. Sonuç alınan örneklerin %76,31'i homozigot, %23,69'u ise heterozigot olarak bulunmuştur. Yapılan bu çalışmada, heterozigot ve homozigotluğun ırk ve cinsiyet üzerinde önemli bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the modern dairy industry, the decrease in fertility as a result of the use of high-yielding animals is a significant problem. As it is known, mutations spread around the world in a very short time with high-yielding bulls through artificial insemination. These genetic mutations are known to be responsible for embryonic deaths, leading to significant economic losses, especially in the first three months of pregnancy. Mutations cause early embryonic losses and abortions. If a mutation occurs in any functional gene of cattle, it can lead to death. In this research, 300 blood samples from Holstein and Holstein hybrid cattle breeds were taken from a private enterprise in the Konya region and studied. The gender distribution of the samples is 83.33% female and 16.97% male. The study attempted to detect the HH1 mutation in the APAF1 gene, which is associated with embryonic death and abortion. ARMS-PCR technique was used to detect HH1 mutation. In the study, the gel electrophoresis method was applied to a total of 300 samples, and results were obtained from 287 of them. 76.31% of the samples were found to be homozygous, and 23.69% were heterozygous. This study found that heterozygosity and homozygosity had a significant effect on race and gender.