Sağlık çalışanlarında sağlıkta şiddetin örgütsel bağlılık ve mesleki bağlılığa etkisi
The effect of violence in healthcare on organizational commitment and professional commitment in healthcare workers
  1. Tez No: 884621
  2. Yazar: RECEP MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada Sağlık Bakanlığı'na bağlı İstanbul'da bir kamu hastanesindeki sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddetin hem örgütsel bağlılık hem de mesleki bağlılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmamızda anket yöntemine başvurulmuştur. Elimize geçmiş olan veriler SPSS programı vasıtası ile analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde elde edilmiş olan bulgular şunlardır: Katılımcıların %83,0 'kadın, %17,0'i erkektir. Burada kadın çalışan yüzdesi erkek çalışan yüzdesi arasındaki ciddi fark kurumun doğum hastanesi branşı olmasının önemli bir etkisi vardır. Katılımcıların %55,7'lik bir kısmı lisans mezunudur. Bu oran ciddi bir farklılık göstermesinin ana sebebi olarak katılımcıların büyük çoğunluğunu hemşire ve hekim grubunun oluşturmasıdır. Çalışma sürelerine bakıldığında %54,9'u 1-5 yıl arasında bir oranda toplanmıştır. Bunun sebebi olarak personel devir hızını gösterebiliriz. Katılımcıların meslek dağılımına bakıldığında %44,8'i hemşiredir. Katılımcıların %58'3'ü şiddete uğradığını ifade etmiştir. Bu oran iki sağlık çalışanından birinin sağlıkta şiddet ile karşı karşıya kaldığını ifade etmektedir. Şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının %34,8'i bildirimde bulunur iken, %21,6'sı herhangi bir bildirimde bulunmamıştır. Yine şiddete uğradığını ifade eden sağlık çalışanlarının %80,5'i sözel şiddete maruz kaldığını belirtmiştir. Bu oran diğer şiddet türleri açısından ciddi bir farklılık barındırmaktadır. Şiddete en çok maruz kalan meslek grubu %44,8'i hemşirelerdir. Katılımcılardan %86,1'i şiddete uğrama korkusu yaşadığını belirtmişlerdir. Bu oran sağlık çalışanlarının çok büyük bir çoğunluğunun şiddet korkusu yaşadığı yönünde bir anlam ifade etmektedir. Katılımcıların %87,5'i şiddete uğrama korkusunun iş performanslarına etki edeceğini belirtmiştir. Katılımcıların %81,4'ü mesleğini değiştirmede sağlıkta şiddetin etkili olacağını belirtmiştir. Sağlıkta şiddetin örgütsel bağlılık üzerinde etkisinin olduğunu bulgularımızda elde ettik. Yine sağlıkta şiddetin mesleki bağlılık konusunda kısmi olarak etki ettiği bulgusunu elde ettik.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of violence on both organizational commitment and professional commitment of healthcare workers in a public hospital in Istanbul affiliated to the Ministry of Health was examined. Survey method was used in our research. The data we received were analyzed by means of SPSS program. The findings obtained as a result of the research are as follows: 83,0% of the participants were female and 17,0% were male. Here, the significant difference between the percentage of female employees and the percentage of male employees has an important effect on the fact that the institution is a maternity hospital branch. 55.7% of the participants are undergraduate graduates. The main reason why this rate shows a significant difference is that the majority of the participants are nurses and physicians. Considering the length of service, 54.9% of the participants have been working between 1-5 years. The reason for this is the staff turnover rate. Considering the occupational distribution of the participants, 44.8% were nurses. 58.3% of the participants stated that they had been subjected to violence. This rate indicates that one out of two healthcare workers has been subjected to violence in health. While 34.8% of healthcare workers who were subjected to violence reported it, 21.6% did not report it. Again, 80.5% of healthcare workers who stated that they were subjected to violence stated that they were subjected to verbal violence. This rate has a significant difference in terms of other types of violence. The occupational group most exposed to violence is nurses with 44.8%. 86.1% of the participants stated that they were afraid of being subjected to violence. This rate implies that a great majority of healthcare workers experience fear of violence. 87.5% of the participants stated that the fear of being subjected to violence would affect their work performance. 81.4% of the participants stated that violence in health would be effective in changing their profession. In our findings, we found that violence in health has an effect on organizational commitment. We also found that violence in health has a partial effect on professional commitment.