Antimikrobiyal tedavide ı̇ntravenözden orale geçiş protokolü geliştirilmesi ve uygulamasının geçişe etkisi ve klinik eczacının rolü
The effect of the development and implementation of an intravenous to oral switch protocol in antimicrobial therapy and the role of the clinical pharmacist
  1. Tez No: 884645
  2. Yazar: FATMA GÜL YUMRUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Antimikrobiyal tedavilerde, komplikasyonların azaltılması ve farmakoekonomik tedavinin sağlanması için uygun hastalarda intravenözden orale geçiş yapılması önerilmektedir. Bu çalışmada; klinik eczacı liderliğinde geçiş için yazılı bir protokol oluşturma, eğitim ve hekimlere sunulan geçiş önerilerinin geçiş oranına etkisi değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri'nde Ocak - Haziran 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür; gözlem ve müdahale olmak üzere iki dönemden oluşmaktadır. Çalışma başlangıcında geçiş için uygunluk ve uygunsuzluk kriterlerinin belirlenmesi amacıyla iki turdan oluşan uzman paneli gerçekleştirilmiştir. Gözlem döneminde, intravenöz antimikrobiyal tedaviler herhangi bir müdahale olmaksızın gözlemsel olarak değerlendirilmiştir. Müdahale döneminde ise geçiş protokolü uygulanmış, enfeksiyon hastalıkları hekimlerine geçiş konusunda eğitim verilmiş ve uygun tedavilerde hekimlere geçiş önerisi yapılmıştır. İki çalışma dönemi geçişe uygun olan tedavilerde geçiş oranı açısından değerlendirilmiştir. Çalışma süresince 962 intravenöz antimikrobiyal tedavi dahil edilmiştir. Hastalar, temel demografik özellikleri açısından her iki dönemde de benzerlik göstermiştir. Çalışma süresince geçişe uygun olan 213 (%22,1) tedavi bulunmaktadır. Uygun tedavilerde geçiş oranı gözlem döneminde %29 ve müdahale döneminde %54 olmak üzere anlamlı olarak artmıştır (p0,05). Antimikrobiyal yönetişim programlarında intravenözden orale geçişi artıracak müdahalelerin uygulanması, benzer klinik sonuçlar elde edilirken intravenöz tedavi süresinin azalmasını ve geçiş zamanlamasının iyileştirilmesini sağlayabilir. Klinik eczacılar tarafından yapılan geçiş müdahaleleri, geçiş oranının artmasına ve antimikrobiyal kullanımının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In antimicrobial treatment, it is recommended to switch from intravenous to oral therapy in eligible patients to reduce complications and ensure pharmacoeconomic treatment. In this study, we evaluated the effect of a clinical pharmacist-led oral switch protocol, education and recommendations provided to physicians on the switch rates. This study was conducted at Hacettepe University Hospitals between January and June 2024 and consisted of two periods as observation and intervention. Before the start of the study periods, a two-round expert panel was conducted to determine the eligibility and ineligibility criteria for oral switching. During the observation period, intravenous antimicrobial therapies was observed without intervention. During the intervention period, the oral switch protocol was implemented, infectious disease physicians were educated about the oral switch, and physicians were recommended to switch in eligible treatments. The two study periods were evaluated in terms of the rate of switching in eligible treatments. During the study period, 962 intravenous antimicrobial treatments were included. Patients in both study periods were similar in terms of demographic characteristics. During the study period, 213 (22.1%) treatments were considered eligible for switching. The rate of switching to appropriate treatments increased significantly, from 29% in the observation period to 54% in the intervention period (p0.05). Implementing interventions to increase intravenous to oral switching in antimicrobial stewardship programs may reduce the duration of intravenous treatment and improve the timing of switching while achieving similar clinical outcomes. Switching interventions by clinical pharmacists may help to increase the oral switch rate and improve antimicrobial utilization.