Sıçanlarda östrus siklusunda endometriyum dokusunun hücresel ve humoral savunma sistemi hücreleri üzerinde histokimyasal ve histometrik araştırmalar
Histochemical and histometric studies on the humoral and celluler defense system of endometrium tissue of the estrus cycle in rats
- Tez No: 88466
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KANTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, östrüs siklusunun farklı evrelerine göre sıçan endometriyum dokusundaki hücresel ve humoral savunma sistemi hücrelerinin östrus siklusunun farklı evrelerine göre dağılımını belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmada, 28 adet dişi Wistar Albino sıçan kullanıldı. Östrus siklusunun farklı evrelerinde dekapite edilen sıçanların uteruslan uzaklaştırıldı. Uteruslann bir kısmı plazma hücresi boyaması için formol - alkol tespitinde, diğer bir kısmı ise enzim boyaması için tamponlu formol - sukroz solüsyonunda tespit edildi. Hazırlanan parafin bloklardan alınan kesitlere metil green pironin boyama yöntemi uygulandı. Kriyostat'ta alınan diğer kesitlere ise alfa naftil asetat esteraz pozitif hücreleri belirlemek için (ANAE) enzim boyaması yapıldı. T - lenfositler, doğal öldürücü hücreler (natural killer cells, NKC) ve makrofajlann, östrüs evresinde oldukça artmasına karşın, metöstrüse doğru gittikçe azaldığı, diöstrüs döneminde ise hücrelerin oldukça seyrek bulunduğu gözlendi. Proöstrüs evresinde bu hücrelerin sayısının diöstrüse göre biraz daha arttığı saptandı. Plazma hücrelerinin en fazla sayıda proöstrüsde görüldüğü, bu sayının sırasıyla östrüs, metöstrüs ve diöstrüs evrelerine doğru oldukça azaldığı belirlendi. Endometriyumdaki hücresel ve humoral savunma sistemi hücrelerinin, östrüs siklusunun farklı evrelerinde değişik dağılımlar gösterdiği sonucuna varıldı.Anahtar Kelimeler : Sıçan, östrüs siklusu, sellüler ve humoral savunma hücresi, histokimya
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the distribution of the cellular and the humoral immune system cells in the endometriyum tissue of the rat at various stages of the estrous cycle. In the study 28 female Wistar Albino rats were used. Uterine tissues from female rats, following decapitation, were selected at various stages of the estrous cycle. To stain the plasma cells, some of the uterine tissues were fixed in the solution of formol alcohol, while the others, for the staining of the enzyme, were placed in the solution of formol - sucrose. After the parafinization process, sections were cut on a microtome and were stained with the metil green - pyronin method. The other sections cut ön a cryostatic microtome were stained with the alfa naphtil acetate esterase in order to observe ANAE positive cells. This study has demonstrated that although the number of T-lymphocytes and natural killer cells (NKC) and macrophages at the stage of estrous were found to be ratherly increased, these cells tended to decline towards of the metestrous and these ones were rarely present at the stage of the diestrous.However, these cells were found to be increased a little more the proestrous compared with the stage of diestrous. Plasma cells were present in the large numbers at the stage of proestrous, but the numbers of these cells were observed to tend to ratherly decrease towards the stages of estrous, metestrous and diestrous. In conclusion, this study, suggest that the different distribution of cellular and humoral immune cells in the endometrium may vary with the different stages of the estrous cycle.Key Word : Rat, estrous cycle, cellular and humoral defence cell, histochemistry.