Değişik rasyon kombinasyonlarının rumen kuru madde yıkılımı, bazı rumen sıvısı ve kan parametreleri ile ham maddelerinin sindirilme dereceleri ve azot birikimi üzerine etkisi
The Effects of different ration combinations on ruminal dry matten degrability, rumen fluid and blood paremeters, and crude nutrients digestibility and nitrogen retention
  1. Tez No: 88467
  2. Yazar: TAYLAN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ı.oz Bu çalışma, farklı enerji (arpa ve kurutulmuş şeker pancarı posası (KŞPP)) ve protein kaynaklarının (soya küspesi (SK), pamuk tohumu küspesi (PTK), formaldehitle muameleli soya küspesi (FMSK), formaldehitle muameleli pamuk tohumu küspesi (FMPTK) ve üre) kombine edilmesinin rumende kuru madde yıkılımı ile bazı rumen sıvısı ve kan parametreleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma iki deneme halinde yürütülmüştür. Deneme I' de bu yem maddeleri kullanılarak 12 adet yem karması (2x6) oluşturulmuş, kontrol grubu olarak ticari besi yemi kullanılmıştır. Rumen kuru madde yıkılımı, yem kombinasyonları arasında genelde benzer bulunmuştur. Formaldehit muamelesi küspe içeren karmalarda, ilk saatlerde görülen düşüklük, inkubasyon süresinin uzamasıyla ortadan kalkmıştır. Rumen pH değerleri, bütün örnekleme saatlerinde, genelde rumen sıvısı için öngörülen optimum değerlerde (5.5-7.0) seyretmiştir. Rumen sıvısı NH3-N değerleri arpalı gruplarda, KŞPP'li gruplardan daha yüksek bulunmuştur (P0.05). Azot dengesi deneme sonuçlarında da azot birikimine ait değerler, benzer bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Değişik Rasyon Kombinasyonları, Rumen Yıkılabilirliği, Eş Zamanlı Yıkılabilirlik, Uçucu Yağ Asitleri, Total Sindirilebilirlik, Azot Birikimi v
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT The objective of this study was to evaluate the effects of different combinations of different energy ( barley, and dry sugar beet pulp (DSBP)) and protein sources (soybean meal (SBM), cotton- seed meal (CSM), SBM treated with formaldehyde (FTSBM), CSM treated with formaldehyde (FTCSB), and urea) on ruminal DM degradabilities, and some rumen fluid and blood parameters. This study consisted of two experiments. Twelve combinations from above feed stuffs (2x6) were created and a commercial feed used as control in experiment I. Ruminal DM degradabilities were similar among combinations containing protein sources treated with formaldehyde with increasing incubation times. Rumen pH values were around optimal pH values suggested for rumen fluid (5.5- 7.0) at all sampling times.