Dikey matkap tezgahının robot beslemeli honlama tezgahına dönüşümü
Conversion of a vertical drilling machine into a robot-feed honing machine
  1. Tez No: 884661
  2. Yazar: MUHARREM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Honlama; torna, taşlama, rektefiye gibi işlemlerden sonra gerçekleştirilen bir talaş kaldırma işlemidir. Son yüzey kalitelerinin iyileştirilmesi, motorlarda rodaj süresinin düşürülmesi, ürünlerde ölçü tamlığı kazandırmak amacıyla yapılan bitirme işlemi olarak ifade edilebilir. Kullanım alanı olarak dizel ve benzinli motorlar, kompresörler, ağır vasıta ve otobüslerde kullanılan fren, süspansiyon ve şanzıman sistemlerinde sıkıştırılmış hava enerjisinden mekanik iş elde edilmek maksadıyla kullanılır. Bu çalışma; segman imalatı yapılırken manuel besleme ve boşaltma gibi üretim yöntemleri yerine tam otomatik üretim sistemine geçiş hedeflenmektedir. Endüstriyel robot teknolojileri, döner hareketli(rotary joint) mekanik aksam sistemleri, malzeme bilimi, Solidworks simülasyon programı, Fatek PLC ve WinPro Ladder programı, Matlap, AMF Sıfır nokta kilit sistemi, festo pnömatik sistemler, motion servo motor ve bileşenlerinden faydalanılarak çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu çalışmada homojen olmayan krom ve fosfat kaplama kalınlığı ve buna bağlı ortaya çıkan yüzey pürüzlülüğü problemleri incelenmiştir. Bunun yanı sıra görevli personelin tek tezgah da yaptığı 16 farklı hareket izlenmiş, solidworks programı üzerinde simüle edilmiştir. Sonrasında montaj ve demontajı kolaylaştıracak ekipman ve fikstürler tasarlanmıştır. Tasarlanan bu ekipmanların imalatı yapılmış ve sonrasında sistem devreye alınmıştır. Akabinde insan faktörü yerine robot eklenerek simülasyon yapılmış ve elde edilen verilere bağlı sonuçlar değerlendirilmiştir. Üretilen ürün sayısında %42 oranında artış sağlanmıştır. Personel kaynaklı fire sayısı yaklaşık %20 oranında azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Honing; It is a chip removal process performed after operations such as turning, grinding and grinding. It is a finishing process performed to improve final surface quality, reduce running-in time in engines, and provide dimensional accuracy in products. It is used to obtain mechanical work from compressed air energy in diesel and gasoline engines, compressors, brake, suspension and transmission systems used in heavy vehicles and buses. This work; When manufacturing rings, it is aimed to switch to a fully automatic production system instead of production methods such as manual feeding and unloading. The study was carried out using industrial robot technologies, rotary joint mechanical parts systems, material science, Solidworks simulation program, Fatek PLC and WinPro Ladder program, Matlap, AMF Zero point locking system, Festo pneumatic systems, motion servo motor and its components. In this study, non-homogeneous chrome and phosphate coating thickness and the resulting surface roughness problems were examined. In addition, 16 different movements performed by the staff on a single bench were monitored and simulated on the SolidWorks program. Afterwards, equipment and fixtures were designed to facilitate assembly and disassembly. These designed equipment were manufactured and then the system was put into operation. Subsequently, a simulation was made by adding a robot instead of the human factor and the results based on the data obtained were evaluated. There was a 42% increase in the number of products produced. The number of personnel-related wastage decreased by approximately 20%.