Fen eğitiminde eğitsel dijital oyun destekli argümantasyon etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ve akademik başarı üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of educational digital game-supported argumentation activities on 7th grade students' critical thinking skills and academic achievement
- Tez No: 884662
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ÖZDİLEK, DOÇ. DR. SEDA OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, fen eğitimi alanında, eğitsel dijital oyun destekli argümantasyon etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ve akademik başarıları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında deneysel araştırmalardan biri olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 öğretim yılında, Bursa ilindeki bir okulda öğrenim gören 88 (Deney 1 Grubu = 31, Deney 2 Grubu = 31, Kontrol Grubu = 26) 7. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın başlangıcında, öğrencilerin ön bilgilerini belirlemek için ön bilgi testi, eleştirel düşünme becerilerini belirlemek için eleştirel düşünme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, deney 1 grubu öğrencileri argümantasyon etkinliklerine dayalı olarak, deney 2 grubu ise argümantasyon etkinliklerinin yanında eğitsel dijital oyunlara dayalı öğrenme yaklaşımıyla öğrenim görmüştür. Kontrol grubu öğrencilerinde ise programa dayalı öğrenme yaklaşımı ile aynı konular işlenmiştir. Uygulama sonunda grupların akademik başarılarındaki değişimi belirlemek amacıyla akademik başarı testi, eleştirel düşünme becerilerindeki değişimi belirlemek için ise eleştirel düşünme ölçeği son test olarak uygulanmıştır. Araştırmada, deney ve kontrol grubuna ilişkin verilerin normallik analizi için Shapiro Wilk testi, grupların karşılaştırılması için ise tek yönlü ANOVA testi, bağımlı örneklem t testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, son test sonuçlarına yönelik olarak yapılan analizde, öğrencilerin akademik başarı testi ve eleştirel düşünme becerisi ölçeklerinde gruplar arasında istatistiksel olarak belirgin fark bulunmamıştır. Ancak, ön test ve son test karşılaştırmalarına ilişkin olarak yapılan analizde, sadece argümantasyon etkinliklerine dayalı öğrenim gören deney grubu öğrencilerinin eleştirel düşünme ölçeğinde anlamlı bir artış olduğu gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarına dayanarak, eğitsel dijital oyun destekli argümantasyon etkinliklerinin öğrenme sürecine entegrasyonu hakkında uygulama yapmayı düşünen araştırmacılar ve eğitimciler için çeşitli öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of educational digital game-supported argumentation activities on the critical thinking skills and academic achievements of 7th-grade students in science education was investigated. An experimental research design employing a pre-test-post-test control group was utilized. The research was conducted with 88 7th-grade students (Experimental Group 1 = 31, Experimental Group 2 = 31, Control Group = 26) attending a school in Bursa province during the 2022-2023 academic year. At the outset of the study, a pre-knowledge test was administered to gauge students' prior knowledge, and a critical thinking scale was employed to assess their critical thinking skills. In the study, Experimental Group 1 received instruction based on argumentation activities, Experimental Group 2 received instruction based on both argumentation activities and educational digital games, while the Control Group underwent instruction utilizing a program-based learning approach covering the same topics. Following the implementation, an academic achievement test was administered to ascertain changes in the groups' academic achievements, and a critical thinking scale was used as the post-test to identify changes in critical thinking skills. Shapiro-Wilk test was used for the normality analysis of the data related to the experimental and control groups, one-way ANOVA test, dependent sample t-test, and Wilcoxon signed-rank test were used for comparing the groups. According to the analysis of the post-test results, no statistically significant difference was found among the groups in terms of academic achievement test and critical thinking skills scale. However, in the analysis comparing pre-test and post-test, it was observed that only the Experimental Group students instructed solely based on argumentation activities showed a significant increase in the critical thinking scale. Based on the research findings, various recommendations have been proposed for researchers and educators contemplating the integration of educational digital game-supported argumentation activities into the learning process.