Dijital ebeveynlik farkındalığı ile 6-10 yaş çocuklarda problemli medya kullanımıarasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between digital parenting awareness and problematic media use in children aged 6-10
  1. Tez No: 884678
  2. Yazar: BUSE ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocuklarda problemli medya kullanımı giderek artmaktadır. Çocukların bu davranışında ebeveynin tutumu önem arz etmektedir. Bu nokta dijital ebeveynlik farkındalığı kavramını doğurmaktadır. Ebeveynlerin dijital ortam için iyi birer yol gösterici olması ve doğru kullanımı öğretmesi gerekmektedir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama kullanılmış olan araştırmada 6-10 yaş aralığında çocuğa sahip 251 ebeveynin katılımı ile dijital ebeveyn farkındalığı ve çocuklarda problemli medya kullanımı arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca demografik bilgilerin dijital ebeveynlik farkındalığı ve çocuklarda problemli medya kullanımı arasındaki ilişki de incelenmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda demografik özelliklerin ve ebeveynlerin dijital ebeveynlik farkındalığı alt boyutları arasında incelenen dijital ihmal boyutunun çocukların problemli medya kullanım davranışını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Problematic media use in children is increasing. The attitude of the parents is important in this behavior of children. This point gives rise to the concept of digital parenting awareness. Parents need to be good guides for the digital environment and teach them correct use. In the study, which used relational scanning, one of the quantitative research methods, the relationship between digital parental awareness and problematic media use in children was examined with the participation of 251 parents of children aged 6-10. Additionally, the relationship between demographic information, digital parenting awareness, and problematic media use in children was also examined. In line with the research findings, it has been observed that demographic characteristics and the digital neglect dimension examined among the sub-dimensions of parents' digital parenting awareness affect children's problematic media use behavior.