Dijital ebeveynlik farkındalığının ilkokul çocuklarında problemli medya kullanımına etkisi
The impact of digital parenting awareness on problematic media use in elementary school children
  1. Tez No: 806022
  2. Yazar: EMRE ERESKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; dijital ebeveynlik farkındalığı (DEF) durumunun ilkokul çocuklarında problemli medya kullanımı (PMK) üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Bu kesitsel çalışma, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 09.06.2022–08.12.2022 tarihleri arasında başvuran ve kendileri ve ebeveynleri çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 7-11 yaş arası çocuklar ile gerçekleştirildi. Veriler; Hasta Bilgi Formu, Dijital Ebevenlik Farkındalık Ölçeği (DEFÖ) ve Problemli Medya Kullanım Ölçeği-Kısa Formu (PMKÖ-KF)'nun ebeveynlere uygulanması ile elde edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: This study aimed to examine the impact of digital parenting awareness (DPA) on problematic media use (PMU) in elementary school children. Methods: This cross-sectional study was conducted with children between the ages of 7-11 who presented to the Gaziosmanpaşa Education and Research Hospital Family Medicine Clinic between 09.06.2022 and 08.12.2022, and met the inclusion criteria for themselves and their parents. Data were obtained through the Patient Information Form, Digital Parenting Awareness Scale (DPAS), and Problematic Media Use Measure-Short Form (PMUM-SF) administered to parents.