ARGE projelerinde yapay sinir ağı ile risk tahmini
Risk prediction in R&D projects using artificial neural networks
  1. Tez No: 884691
  2. Yazar: ZÜHAL ÖZNALCILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ALTIPARMAK BAYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada ARGE projelerinin risk seviyelerini tahmin etme amacıyla yapay sinir ağı (YSA) kullanılmıştır. Çalışma kapsamında proje, proje yönetimi, risk yönetimi, makine öğrenmesi, YSA kavramları açıklanmış ve YSA'nın risk yönetiminde kullanımı üzerine detaylı bir literatür araştırması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada temel amaç, ARGE projelerinin toplam risk skorunu hızlı ve etkili bir şekilde hesaplamak için YSA tabanlı bir model geliştirmektir. Bu model, risk faktörlerini hızla değerlendirerek, projenin risk durumunu zamanında ve doğru bir şekilde belirlemeyi hedeflemekte ve yönetim ekiplerine karar verme süreçlerinde kritik destek sağlamaktadır. ARGE projeleri genellikle yüksek maliyetler ve belirsizlikler içerdiğinden risk yönetimi büyük önem taşımaktadır. Mevcut risk değerlendirme yöntemleri genellikle zaman alıcı ve öznel değerlendirmelere dayanmaktadır. Bu çalışmada, YSA kullanılarak otomatik ve objektif bir risk değerlendirme sistemi geliştirilmiş böylece süreç hızlandırılarak daha doğru tahminler elde edilmiştir. Bu yaklaşım daha verimli proje yönetimine ve potansiyel risklerin daha etkili şekilde yönetilmesine olanak tanıyacaktır. Çalışma, ARGE projeleri için tasarlanmış bir yaklaşım sunmakta ve YSA'nın derin öğrenme yeteneklerini kullanarak risk faktörlerinin çok boyutlu ve dinamik doğasını modellemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, artificial neural networks (ANN) are utilized to predict the risk levels of R&D projects. The concepts of project, project management, risk management, machine learning, ANN are explained and a detailed literature review on the use of ANN in risk management is conducted. The primary objective of the study is to develop an ANN-based model to quickly and effectively calculate the total risk score of R&D projects. This model aims to promptly and accurately assess the project's risk status by rapidly evaluating risk factors, thereby providing critical support to management teams in their decision-making processes. R&D projects often involve high costs and uncertainties, making risk management highly important. Existing risk assessment methods are typically time-consuming and rely on subjective evaluations. In this study, an automated and objective risk assessment system is developed using ANN, resulting in faster processes and more accurate predictions. This approach will enable more efficient project management and more effective management of potential risks. The study presents an approach designed for R&D projects and models the multidimensional and dynamic nature of risk factors using the deep learning capabilities of ANN.