Ortaokul öğrencilerinin anlatma becerilerinde söz varlığının tespit edilmesi
Identifying the competency of vocabulary in secondary school students' speaking skills
- Tez No: 884698
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma ile ortaokul öğrencilerinin yazılı ve sözlü anlatımda kullandıkları sözcük sayısını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden doküman incelemesi deseni ile yürütülmüştür. Araştırma İzmir ili Buca ilçesi Buca Ortaokulunda 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 8. sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Çalışma amaçlı örneklem yöntemine göre seçilmiş 9 öğrenci katılmıştır. Araştırma verileri öğrencilerin hazırlıklı ve hazırlıksız durumlarda konuşma ve yazma becerilerindeki sözcük sayısı sayılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler araştırmacı tarafından sözcük gruplarına ayrılmış ve sayılmıştır. Araştırma bulguları öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinin sözlü anlatım becerilerine göre daha ileri düzeyde olduğunu, sözcük türlerinin kullanımında ise coşku ve heyecana dayalı ifadeleri sınırlı kullandıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the number of words used by middle school students in written and oral expression. The study was conducted using the document analysis design, which is one of the qualitative research designs. The research was carried out with 8th-grade students studying at Buca Middle School in Buca district of İzmir province during the 2022-2023 academic year. Nine students, selected according to the purposeful sampling method, participated in the study. The research data was obtained by counting the number of words in the students' prepared and unprepared speaking and writing skills. The data obtained was categorized and counted by the researcher. The research findings indicate that students' written expression skills are more advanced compared to their oral expression skills and that they use expressions based on excitement and enthusiasm limitedly in the use of word types.